قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / چگونه شقاق زبان را درمان کنیم؟
تقویت دندانها
تقویت دندانها

چگونه شقاق زبان را درمان کنیم؟

چگونه شقاق زبان را درمان کنیم؟

برای درمان شقاق لسان و یا دریدگی زبان مقداری توت کال را بکوبید و با سرکه مخلوط کنید و بر آن ضماد نمایید.

  • گاه گاهی خیار بزرگی را دو نیم کرده و وسط آن را بر هم بمالید تا کف کند و آن کف را روی زبان بمالید.
  • روزی چند مرتبه هر بار مقداری سه پستان و یا دانه های اسپرزه را در دهان بگیرید و مزمزه کنید.
  •  غذاهای ملین بخورید و دایم ماءالشعیر یا آب جوشانده ی جو را بنوشید.

دندان ها و ساختمان آن

عملکرد اولیه دندان ها خرد کردن غذا و آماده سازی آنها برای هضم است. دندان ها هم چنین به تلفظ صداها کمک کرده و باعث تمایز و شکل گرفتن صورت در انسان می شوند. در تمام طول عمر هر یک از ما، دو مرتبه دندان از لثه بیرون زده و رشد میکند. سری اول دندان های دوران کودکی (دندان شیری) و سری دومدندان هایی که به تدریج و پس از طی دوران کودکی جایگزین سری اول میشوند. لثهها دندانها را به طور محکم در فک نگاه داشته و ریشه ی آنها را از فساد محافظت میکنند. دندان ها و لثهها برای ایجاد پلاک (ساختمان سخت و چسبندهای متشکل از باکتری ها، خردههای غذایی و بزاقی) که سبب فساد دندان می شوند، مستعد و آسیب پذیرند.

در آغاز قرن بیستم این مسئله بسیار شایع بود که افراد با رسیدن به ۶۰ سالگی تمامی دندان های دایمی (ثانویه) خود را به دلیل فساد و بیماری لثه از دست میدادند. امروزه به خاطر پیشرفت هایی که در زمینه ی مراقبت از سلامت دندان ها، بهبود تغذیه و گسترش فلوئوره کردن آب آشامیدنی ایجاد شده است، در بسیاری از افراد دندان های دایمی تا پایان عمر باقی می مانند.

بخشی از دندان که از لثه بیرون میزند تاج نامیده می شود. بخشی که در زیر لبه ی لثه قرار میگیرد ریشه نام دارد. تاج با لایه ی محافظ مینا (سخت ترین و محکم ترین ماده در بدن) پوشیده می شود. مینا از کریستال های میله ای شکل املاح کلسیم تشکیل شده و نمی تواند مجدداً نوسازی شود. ممکن است مینا تصادفاً دچار خراشیدگی و ساییده شود و یا ممکن است

به وسیله ی اسید موجود در غذاها و نوشیدنی ها که منجر به تولید باکتریهای پلاک می شوند، آسیب ببیند، اگر مینا فرسوده شود حفره ای تشکیل میدهد که می توان آن را با مواد پر کننده ی دندان ترمیم کرد. زیر مینا ماده ی سختی شبیه عاج قرار دارد که حفرہی پولپ را احاطه  میکند، این حفرہ ی مرکزی بسیار باریک به داخل عاج کشیده شده و عاج را نسبت به گرما و سرما و درد حساس می کند. حدود دوسوم دندان را ریشه تشکیل میدهد که زیر لبه ی لثه درعمق حفره ای در فک قرار می گیرد . هر ریشه به وسیله ی رباطهای پریدنتال (دور دندانی) که اطراف ریشه در حفره آن قرار دارد و در هنگام آسیاب کردن غذا به صورت بالشت کهایی در اطراف ریشه ی دندان عملمی کنند احاطه میشود.

۱- مینا: تاج به وسیله ی یک ماده ی غیرزنده و غیر حساس به نام مینا پوشیده می شود. تاج  بخشی از دندان است که بالای لبه ی لثه در معرض دید قرار میگیرد.

2- عاج : ماده ای سخت و شبیه عاج است که به وسیله ی عروق اعصابی بافت پولپ خونرسانی عصب دهی می شود.

۳- لثه (ژینژیوا): این لایه بافت محافظ محکم اطراف قاعده ی عاج را پر نموده ریشهه ای دندانرا در بر میگیرد.

۴- پولپ: در مرکز دنلان بافت نرم پولپ، قرار دارد که محتوی عروق و اعصاب است.

۵ – رباط پری دنتال (دور دندان): این بافت ها دندان را به استخوان فک و لثه ها متصل میکنند.

۶- سیمان: یک لایه از بافت سخت که ریشه ها و انتهای الیاف رباط پریردنتال را میپوشاند.

۷- استخوان فک: حفراتی عمیق در استخوان فک که ریشه های دندان را در برمیگیرند.

۸-اعصاب : رباط پری دنتال، پولپ و فک ها عصب دهی می شوند.

۹ – عروق خونی: این عروق خونی مواد غذایی را برای بافت پولپ ، ستخوان ، و لثه ها فراهم می کنند

۱۰- ریشه: قسمت بلند و نوک تیز دندان که در استخوان فک قرار میگیرد. دندانهای پیشین و نیش ها یک ریشه و آسیاه ی کوچک، دو ریشه و آسیاهای بزرگ که سه یا چهار ریشه دارند.

۱۱ – گردن: بخشی از دندان که در ناحیه ی لبه ئی لثه کمی باریک می شود.

دندان ها آشکال و اندازه های متنوع و متفاوتی دارند که توانایی نگهداشتن، بریدن، پاره کردن و جویدن غذا به طور مؤثری ناشی از آنها است. به عنوان   مثال برای ایجاد توانایی دندان جهت آسیاب کردن سطوح جونده ی دندانهای عقبی فک فوقانی و تحتانی در مقابل هم قرار گرفته و شکل مشابهی نیز درند  اعمال دندانها به وسیله ی فک های فوقانی  تحتانی کنترل می شوند که با کمک چهار گروه عضلات قوی، توانایی محکم بستن دندان ها روی یکدیگر و ایجاد فشاری بیشتر از Kg/Sq ۵۰۰ را دارند.

تکامل دندان ها

اولین گروه ۲۰ تایی دندان های مابین ۶ ماهگی تا ۳ سالگی ظاهر می شوند. این دندان های اولیه، موقتی یا شیری نامیده میشوند. در حالی که فک رشد میکند، بین ۶ تا ۲۱ سالگی گروه ۳۲ تایی دندان هایدایمی ظاهر می شوند. هنگامی که دندان های ثانویه جوانه میزنند، جایگزین دندان های اولیه که معمولاً تا ۱۳ سالگی میافتند میشوند. در برخی افراد سومینآسیاب ها به نام دندان عقل هرگز جوانه نمیزنند

مراقبت از دندان ها و لثه ها

مراقبت روزانه ی دندانها به اندازه ی معاینه ی منظم آن ها اهمیت دارد. اگر شما عادت مسواک زدن و نخ کشیدن منظم را رعایت کنید می توانید از ایجاد پلاک به وسیله ی خردههای غذایی و باکتریها روی سطح دندان های خود جلوگیری کرده و خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهید. اگر شما نمی توانید پس از وعدههای غذایی دندانهایتان را تمیز کنید. جویدنی آدامس بدون قند ممکن است کمک کننده باشد. بایستی از مصرف غذاها و نوشیدنی های قندی که در فساد دندان ها نقش دارند اجتناب کنید. اگر آب مصرفی شما حاوی فلوراید (که به سختی و استحکام دندان کمک میکند) نیست با دندانپزشک خود در مورد استفاده از داروهای محتوی فلوراید مشورت کنید.

مسواک زدن دندانها

دندان های شما ۳ بار در روز به مدت ۵ دقیقه در صورت امکان بعد از هر وعده غذا بهمسواک زدن نیاز دارند. از یک مسواک نرم با سر کوچکو خمیر دندان حاوی فلو راید استفاد کنیدمطمئنشوید که همهٔ سطوح دندانها خصوصاً محل اتصال به لثه را تمیز کرده اید. بایستی هر ۲ تا ۳ ماه مسواک خود را عوض کنید.

تمیز کردن لابلای دندانها

نخ دندان برای تمیز کردن لابلای دندان ها و خارج کردن خردههای غذایی و باکتریها از نواحی بین آنها که نمی توان به آسانی با مسواک به آنها دسترسی پیدا کرد استفاده می شود. خلال دندان و مسواکهای کوچک بین دندانی نیز ممکن است استفاده شود. بایستی بین هر دندان را با یکا الگوی منظم تمیز کنید تا  هیچ دندانی فراموش نشود.

غذا و نوشیدنی

بایستی از غذاها و نوشیدنی هایی با محتوی قند بالا از قبیل نوشابه ها، شیرینیجات و دسرها که باعث تحلیل و از بین رفتن دندان ها میشوند، (مخصوصاً اگر نمی توانید فورا دندانهای خود را تمیز کنید) اجتناب کنید. بعد از خوردن غذاهای قندی سریعاً دندانهای خود را مسواک بزنید و یا آدامس بدون شکر (سقز یا قندران) بجوید.

تقویت دندانها

برای تقویت دندان ها پرتقال میوه ی مفیدی است و خوراکی ھای کلسیم دار نیز مؤثرخواهد بود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *