چگونه عفونت را تشخیص دهیم..؟؟


چگونه عفونت را تشخیص دهیم..؟؟

چگونه عفونت را تشخیص دهیم..؟؟

  عفونت عبارت است از تهاجم میکروارگانیسم به بافتهای بدن، ایجاد اختلال در متابولیسم سلولها و آسیب رساندن به آنها به وسیله سمومشان یا در اثر تکثیر آنها در داخل سلول و یا در اثر فعالیت سیستم ایمنی بدن علیه آنها که منجر به علائمی نظیر التهاب، تورم و درد و گرمی در موضع می شود.

تشخیص

تشخیص عفونت بصورت آنی ممکن نیست اما در صورت تردید پزشک به وجود عفونت، آزمایشهای خون، ادرار و یا کشت خلط ریه گام ابتدایی خواهد بود. همچنین انجام رادیوگرافی سینه و آزمایش مدفوع به تشخیص عفونت کمک خواهد کرد. برای اطمینان از اینکه منشأ عفونت، مغز نیست، پزشک می‌تواند از مایع مغزی نخاعی(CFS) نمونه گرفته و آنرا مورد آزمایش قرار دهد. در کودکان وجود سیانوز (کبودی پوست)، تاکی پنی (تنفس تند) و وجود بثورات جلدی نشانه‌ای از عفونت حاد می‌باشد. از علایم مهم دیگر می‌توان به وجود تب بالاتر از ۳۹ درجه سانتیگراد اشاره نمود.تشخیص عامل عفونت، از پارامترهای مهم پزشکی می‌باشد که باید هرچه زودتر انجام گردد تا پزشک بتواند نوع درمان را مشخص کند چراکه عفونت ویروسی قابل مداوا به وسیله داروهای آنتی بیوتیک نیست

 پیشگیری و درمان 

بنا به تشخیص عامل عفونت‌زا، پزشک می‌تواند از آنتی بیوتیک (عفونت باکتریایی)، ضد ویروس ها (مانند آسایکلوویر)، ضد قارچها (مانندآمفوتریسین) و یا ضد انگل (مانند مبندازول) استفاده نماید.بسته به شدت عفونت، پزشک می‌تواند نوع تجویز دارو را از خوراکی به تزریقی تغییر دهد. از راه‌های پیشگیری در مقابل شیوع عفونت می‌توان به شستشوی مداوم دستها، استفاده از دستکش در تماس با فرد عفونی، استفاده از ماسک در شرایط اپیدمی و جداسازی زباله‌های عفونی نام برد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد