قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / چگونه میتوان بیماری کولیت زخمی را درمان کرد؟
بیماری کولیت زخمی
بیماری کولیت زخمی

چگونه میتوان بیماری کولیت زخمی را درمان کرد؟

چگونه میتوان بیماری کولیت زخمی را درمان کرد؟

درمان داروی بیماری کولیت زخمی چیست؟

minosalicylic acid) داروی سولفاسالازین (ترکیب سولفاپیریدین و ASA -5) صورت می گیرد که موجب التهاب روده می شوند. کورتیکواستروییدها (مثل پردنیزون، متیل پردنیزولون و هیدروکورتیزون) نیز التهاب را کاهش میدهند و در موارد متوسط تا شدید یا موارد مقاوم به ASA -5 به کار می روند. داروهای تعدیل کننده ی ایمنی، مانند آزاتیوپرین و ۶- مرکاپتوپورین (MP-6) در موارد مقاوم به ASA -5 یا استروییدها تجویز می شوند. در موارد شدید می توان از داروی سیکلوسپورین A همراه با آزاتیوپرین یا MP-6 استفاده کرد. ه در بعضی بیماران دوره هایی از فروکشی نمودن بیماری (که ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد) دیده میشوند ولی غالبا علایم بیماری عود می کنند.

 در موارد خونریزی یا اسهال شدید باید بیمار در بیمارستان بستری شود.

درمان جراحی در ۴۰-۲۵ درصد بیماران مبتلا به کولیت زخمی، در مقطعی از زندگی ضرورت مییابد. جراحی در موارد خونریزی شدید، پارگی کولون، احتمالی وجود سرطان و نیز در موارد شدید یا مقاوم بیماری انجام می شود. پس از عمل برداشتن کولون و رکتوم (کهپروکتو کولکتومی: prOctOCollectomy نامیده می شود) یکی از اعمال زیر انجام خواهد شد:

ایلئوستومی (ile0Stomy) که در آن، منفذی موسوم به «Stoma» در شکم، ایجاد، و قسمت انتهایی روده ی باریک (که ایلئوم نام دارد) به آن دوخته می شود تا مدفوع از طریق آن دفع شود. کیسه ای موسوم به کیسه ی کولوستومی (ColoStomy bag) که قابل تعویض است بر روی منفذ مزبور قرار داده می شود تا مدفوع در آن تجمع یابد.

 آناستوموز (اتصال) ایلئو آنال (ileoanal anastomosis) که در آن، کولون و سطح داخلی رکتوم برداشته می شود ولی عضلات خارجی باقی گذاشته می شوند و ایلئوم به سطح داخلی رکتوم و مقعد اتصال مییابد و در همان جا، مخزنی تعبیه می شود تا مدفوع در آن ذخیره و به طور طبیعی از مقعد دفع شود.

 حدود ۵٪ بیماران مبتلا به کولیت زخمی دچار سرطان کولون می شوند. افراد مبتلا به بیماری التهاب روده (IBD) که حداقل ۸ سال از بیماری آنها می گذرد و افرادی که ۱۲ تا ۱۵ سال قبل مبتلا به IBD| کولون چاپ شدهاند ) باید هر ۱ تا ۲ سال کولونوسکوپی شوند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *