قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / چگونه میتوان قارچ های کچلی سر را درمان کرد؟
چگونه میتوان قارچ های کچلی سر را درمان کرد؟
چگونه میتوان قارچ های کچلی سر را درمان کرد؟

چگونه میتوان قارچ های کچلی سر را درمان کرد؟

چگونه میتوان قارچ های کچلی سر را درمان کرد؟

قارچهای کچلی باعث عفونتهای سطحی پوست می گردند. این نوع قارچ ها در داخل سلول های مرده ی حاوی کراتین رشد کرده و تولید بیماری میکنند. بنابراین مو، ناخن و طبقه ی شاخی پوست محل زندگی آنها هستند. مجدداً تأکید میگردد که قارچهای کچلی فقط در طبقه ی شاخی پوست که شامل بافت مرده و حاوی کراتین یا ماده ی شاخی است زندگی و رشد میکنند و می توانند تا سطح سلول های زنده نفوذ کنند. این قارچ های پوستی از رشته ای چند سلولی تشکیل شده اند که مجموع این رشته ها را میسیلیوم  مینامند. رشته های قارچ را پس از نمونه برداری از مو، ناخن و یا از پوست محل ضایعه، با اضافه کردن پتاس ۲۰-۳۰ درصد به آنها می توان در زیر میکروسکپ مشاهده کرد. قارچ های پوستی را از نظر نشانی های بیماری بیشتر بر اساس محل ابتلا،طبقه بندی میکنند.

 قارچ های کچلی چگونه سرایت می کند؟

این عفونت از راه های مختلفی مانند تماس نزدیک فرد به فرد، تماس با وسایل شخصی افراد بیمار مانند شانه، حوله، یا رختخواب و تماس با حیوان آلوده قابل انتقال است.

 قارچ های کچلی چه اثراتی روی پوست سر و موها دارد؟

این عفونت قارچی باعث ریزش مو یا به اصطلاح، کچلی قسمت‌هایی از موی سر یا کل موها می‌شود که پوست سر خاکستری به نظر می رسد و نقاط سیاه‌ رنگی روی آن را می ‌پوشاند. این نقاط سیاه ‌رنگ، موهایی هستند که ریزش کرده و باقیمانده آنها به صورت نقاط سیاه به نظر می‌رسند. در این حالت پوست سر پوسته پوسته شده و شوره سر در آن دیده می‌شود. این قسمت‌ها خارش زیادی دارند و گاهی بر اثر خارش زیاد، زخم می‌شوند.

 قارچ های کچلی چگونه درمان می شود؟

عفونت قارچی پوست سر معمولا با قرص‌های ضد قارچ قابل درمان است. برخی پزشکان هم کرم‌ها یا قرص‌های استروئیدی را تجویز می‌کنند. استروئیدها باعث کاهش التهاب ناشی از عفونت می شوند، ولی استفاده طولانی مدت از آنها به دلیل عوارض جانبی شدیدی که به جای می‌گذارند، توصیه نمی‌شود.
این عارضه در حال حاضر خیلی جدی و همه‌ گیر نیست، ولی در زمان‌ های قدیم به علت عدم رعایت بهداشت عمومی و دسترسی نداشتن به آب سالم و بهداشتی، افراد زیادی دچار عفونت قارچی پوست سر می‌شدند.

 چگونه از بروز قارچ های کچلی  جلوگیری کنیم؟

بهترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های قارچی پوست، اصل پیشگیری و رعایت بهداشت عمومی و بهداشت فردی است.
فقط مراقب باشید، زیرا عفونت‌های قارچی، از آن دسته عفونت‌هایی است که حتی پس از درمان هم امکان عود و بازگشت آنها وجود دارد، پس بیشتر حواستان را جمع کنید.

 با کودک مبتلا  به قارچ های کچلی چه باید کرد؟

ابتلای کودکان به این عارضه و گذراندن مراحل درمانی نباید باعث دور ماندن آنها از مدرسه و دوستان شود.
در این مرحله، پزشکان شامپوهای ضد قارچی را تجویز می‌کنند که مانع از گسترش و انتقال آن به سایر افراد می‌ شود. این شامپوها عفونت را درمان نمی‌کنند، ولی به کاهش مقدار قارچ‌ها در پوست سر کودک کمک می‌نمایند.
کودک نباید از شانه، حوله، رختخواب، کلاه و به طور کلی وسایل شخصی دیگران استفاده کند.
وسایل شخصی کودک را به طور مرتب بشویید و پس از بهبود کودک، برای جلوگیری از عود عفونت‌ها، وسایل شخصی و به ویژه شانه او را با مواد ضد عفونی ‌کننده بشویید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *