قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / چگونه نفخ را برطرف کنیم؟
نفخ
نفخ

چگونه نفخ را برطرف کنیم؟

چگونه نفخ را برطرف کنیم؟

نفخ

بسیاری از مردم عامل اصلی برخی از ناراحتی های گوارشی خود را ناشی از جمع شدن گاز در شکم می دانند. در زمان جمع شدن گاز احساس بزرگ شدن شکم و یا نفخ شکم داریم و به صورت عادی در شرایط اجتماعی و ملاحظات اخلاقی قادر به دفع آن از راه آروغ وعبور از مقعد نمی باشیم.

درک و آگاهی از نحوه تولید و تجمع باد و گاز از دوران های گذشته تاکنون مورد بررسی دانشمندان ایرانی بوده است. طب ایرانی که دارای قدمت ده هزار ساله می باشد، در خصوص طبقه بندی علل و نحوه برخورد با نفخ دارای تجربیات با ارزشی می باشد. در این دیدگاه نفخ عبارت است از بادی که موجب انتفاخ شکم شده و آن را هم چون مشک می کند. بر اساس منابع طب ایرانی وجود باد در برخی از اعمال طبیعی بدن انسان مانند دفع مدفوع کمک کننده می باشد. البته در صورتی که گاز اضافی به هر دلیلی نتواند راه دفعی مناسب پیدا کند، می تواند باعث بیماری های مختلف مانند لرزش های عضلانی، دردکششی، انواع سردردها، دردهای کمری و مفصلی در بدن گردد.

علت نفخ

عوامل تولیدکننده نفخ در دستگاه گوارش متعدد هستند. هنگامی که فرد غذا می خورد بخصوص اگر غذا را بسرعت بخورد و یا خوب نجویده قورت دهد و همچنین با پرخوری و نوشیدن آب توام با تناول غذا، تجمع گاز در معده صورت می گیرد. برخی غذاها مانند انواع لوبیاها، نخود، کلم، غذاهای مانده، نمک سود، دودی و همچنین انواع میوه های دارای رطوبت زیاد همچون خیار و هندوانه می تواند ایجاد نفخ نماید. از علل دیگر ایجاد نفخ ناراحتیهای عصبی مانند اضطراب و تنش های روحی و روانی می باشد. حرکت های شدید ورزشی متعاقب مصرف غذا، اختلالات خواب مانند پرخوابی و بی خوابی شدید و آلودگی هوا از جمله عواملی هستند که میتوانند موجب سوء هاضمه و نفخ شوند. بیماری های مختلف اعضای داخل شکم مانند ضعف دستگاه گوارش و کندی حرکات معده و روده ها در اثر سردی و یا تری شدید مزاج دستگاه گوارش، تجمع اخلاط بلغمی در دستگاه گوارش، ضعف مخاط معده و روده ها، زخم  ها و سرطان ها ، یبوست مشهور ایران است.

 تشخیص نفخ

در رویکرد تشخیص اختلالات هضمی بویژه نفخ، گرفتن شرح حال کامل و رد علل عضوی مانند التهاب، زخم و سرطان دستگاه گوارش بسیار با اهمیت است. توجه به مسایل غذایی و عادات غلط سبک زندگی، مصرف دارو، اختلالات روحی روانی و خواب در راس شرح حال بیمار قرار دارد. بعد از بررسی سبک زندگی و رفع آنها و عدم وجود علایم عضو خطرناک مانند تب و درد شکمی شدید، در این دستورالعمل بررسی علل سوءمزاجی معده مورد توجه بوده است.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *