قالب وردپرس درنا توس
خانه / چگونه هپاتیت را در کودکان درمان کنیم؟
هپاتیت در کودکان
هپاتیت در کودکان

چگونه هپاتیت را در کودکان درمان کنیم؟

چگونه هپاتیت را در کودکان درمان کنیم؟

هپاتیت

به التهاب کبد (جگر) هپاتیت میگویند. چند نوع ویروس عامل این بیماری وجوددارند که انواع هپاتیت را ایجاد می کنند. معمولاً هپاتیت نوع A و هپاتیت نوع B در کودکان دیده می شود. این ویروسها از طریق مادر و یا خون آلوده به کودک منتقل می شود. این بیماری مسری است و از طریق غذا و مایعات آلوده، به سرعت سرایت مییابد. شایعترین نوع هپاتیت در کودکان نوع A می باشد که معمولاً صدمه ی زیادی به کودک نمی رساند، ولی به سرعت به دیگران سرایت پیدا می کند. ویروس ناقلی این بیماری در مدفوع مبتلایان یافت می شود. این ویروس در خون و حتی بزاق دهان بیماران مبتلا نیز وجود دارد. اولین نشانه ی بروز این بیماری بی اشتهایی و علایمی شبیه به بیماریآنفلوآنزا است که پس از چند روز شدت می یابد و به شکل زردی نمایان می شود. اینزردی، پوست و سفیده  چشم را در بر میگیرد و منجر به تیرگی ادرار به رنگ قهوه ای و کم رنگ شدن غیرطبیعی مدفوع می شود.

عوارض هپاتیت 

هپاتیت یا زردی در کودکان بیماری خیلی خطرناکی نیست، ولی از آنجایی که مسری است و به سرعت به اطرافیان منتقل میشود، باید فوری درمان شود

علایم هپاتیت

 • کم شدن اشتها
 • علایم شبیه به آنفولانزا از جمله سر درد ، تب ، و درد عضلانی
 • زردی پئوست و سفیدی چشم
 • تیرگی ادرار به رنگ قهوه ای و کم رنگ شدن مدفوع

  درمان هپاتیت

  ۱) اگر فرزندتان علاقه ای به خوردن غذا ندارد و کم اشتها شده است، و علایمی شبیه به بیماری آنفلوانزا دارد، به پوست، ادرار و مدفوع او از نظر تغییر رنگ توجه نمایید.

  ۲) اگر کودک غذا نمیخورد به او مایعات کافی از جمله آبمیوه  رقیق و محلول جایگزینی آب بدن (ا آراس) بدهید تا دچار کم آبی بدن نشود.

  ۳) در صورت ابتلا کودک به هپاتیت (زردی) او را به مدرسه نفرستید و بگذارید در خانه بماند.

  ۴) در رعایت بهداشت کودک دقیق باشید. مراقب باشید پس از رفتن به توالت دستهایش را بشوید. لیوان، ظرف غذا، حوله و دستمال او را از دیگر اعضای خانواده جدا کنید

 • اگر با مشاهده  علایم زردی احتمال می دهید که فرزندتان به زردی مبتلا شده استفوری به پزشک مراجعه نمایید.

 • -پزشک برای کودک آزمایش خون مینویسد.

  -پزشک توصیه میکند که کودک حداقل به مدت ۲ هفته تا برطرف شدن علایم شبیه به آنفلوآنزا در خانه استراحت کند و با دیگران تماس نداشته باشد. معمولاً پس ازحدود ۲ هفته کودک می تواند به مدرسه برود.

  – اگر چه به جز استراحت درمان خاصی برای هپاتیت وجود ندارد ولی بعضی از پزشکان به منظور جلوگیری از صدمات کبدی، استفاده از غذاهای پرکالری و کم چربی را توصیه می نمایند، در حالی که بعضی از پزشکان اهمیتی به این موضوع نمی دهند.

   ممکن است پزشک به منظور جلوگیری از انتقال و سرایت این بیماری، برای دیگر افراد خانواده تزریق گاماگلوبولین را توصیه کند.

 • با توجه به دستور پزشک فرزندتان را به مدت ۲ هفته در خانه نگه دارید. بهتر است کودک در اتاق خوابش بماند وبا دیگر افراد خانواده در تماس نباشد. وسایل کودک از جمله ظرف غذا و اسباب بازی هایش را جدا نگه دارید.

  – در رعایت بهداشت دقیق باشید. پس از استفاده  فرد مبتلا از توالت، کاسه ی توالت را با ماده  ضد عفونی کننده بشویید. ظرف غذا، حوله و وسایل او را به طور مجزا نگه داری کنید و جداگانه شستشو دهید.

  – نگذارید کودک به خاطر جداشدن از دیگر اعضای خانواده احساس دلتنگی و نگرانی کند و سعی کنید با گذاشتن تلویزیون در داخل اتاقش، فراهم کردن کتابها و نوار کاست جدید مورد علاقه اش، او را سرگرم و شاد نگه دارید در عین حال آرامش او را حفظ کنید. قبل از فرستادن کودک به مدرسه با پزشک او مشورت کنید.

  – گاهی اوقات پس از بهبودی از هپاتیت، فرد تا مدتی دچار علایمی از جمله افسردگی، بی حالی و اختلال در تمرکز می شود. این حالت ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد. سعی کنید در این مورد صبور باشید و فرزندتان را درک کنید.

   

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *