چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک


چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک

 

هر یک از این حالات برای سیستم دندانی فکی بیمار یک ناهنجاری محسوب میشود که باید با دستگاههای ارتدنسی معالجه شود. کودکان ممکن است.

برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی باید در صورتی که یک دندان شیری زودتر از موعد معين کشيده شود، فضای خالی آن به وسیله دستگاهی به نام فضا نگهدار که در اصطلاح دندانپزشکی 'SM نامیده می شود، حفظ گردد. محققین و متخصصین دندانپزشکی بخش عمده ای از ناهنجاریهای دندانی فکی را ناشی از زودکشیدن دندانهای شیری میدانند.

با ساختن فضا نگهدار باید هر چه زودتر بعد از کشیدن دندان انجام شود. معمولا کاهش فضای خالی ظرف چند ماه اول بعد از کشیدن صورت میگیرد و لذا نباید فرصت را از دست داد

 انواع فضا نگهدار

دو نوع فضا نگهدار وجود دارد:

این نوع دستگاه به وسیله یک بند یا روکش روی دندان مجاور چسبانده شده و در دهان ثابت می گردد و تا زمان رویش دندان جانشين در دهان باقی می ماند. دندانپزشک متخصص کودکان با بررسی وضعیت کودک از نظر سن، میزان همکاری او و نوع و تعداد دندان کشیده شده، نوع SM را انتخاب مینماید. معمولا SM ثابت برای کودکان خردسال که قادر به نگهداری نوع متحرک آن نمی باشند، بهتر است. SM پس از قالبگیری از دهان کودک در لابراتوار ساخته شده و جلسه بعد در محل خالی نصب میشود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد