قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / چگونگی عملکرد عدسیهای تماسی
عدسیهای تماسی
عدسیهای تماسی

چگونگی عملکرد عدسیهای تماسی

چگونگی عملکرد عدسیهای تماسی 

 

عدسی های تماسی 

آیا به داشتن عدسیهای تماسی فکر کرده اید؟ آنها بویژه برای کسانی که فعالانه درگیر ورزش هستند امتیازات زیادی نسبت به عینک دارند. با این حال هر کسی نمی تواند از عدسی های تماسی استفاده کند و قبل از مراجعه به چشم پزشک مطالبی وجود دارد که باید بدانید.

عدسیهای تماسی چگونه عمل میکنند؟

عدسی های تماسی صفحات گردی از جنس پلاستیک یا سیلیکون هستند که برای قرار گرفتن مناسب روی قرنیه خمیده شده اند. سطح خارجی باعث انکسار نور به سمت شبکیه می شود. وقتی عدسی ها روی چشم قرار میگیرد توسط لایه ای از اشک روی قرنیه نگه داشته می شود. یکی از مشکلات مهمی که سازندگان عدسی های تماسی با آن مواجهند اختلال در رسیدن اشک تازه (و در نتیجه اکسیژن) به قرنیه است (زیرا قرنیه شفاف فاقد عروق خونی است و سلول های آن باید اکسیژن خود را از اشک دریافت کنند).

وقتی اکسیژنرسانی کاهش یابد خطر تورم و عفونت قرنیه وجود دارد. عدسی های سخت به قدری شل روی قرنیه قرار می گیرند که امکان شستن سطح بین عدسی و قرنیه را توسط اشک فراهم میکنند. هنگام پلک زدن و در زمان بالا رفتن پلک فوقانی عدسیها نیز به سمت بالا کشیده می شوند و به این ترتیب اشک قدیمی خارج و اشک تازه جایگزین می شود.

اگرچه مواد عدسیهای تماسی نرم نسبت به گازها نفوذپذیر است ولی اکثر اکسیژن مورد نیاز قرنیه توسط عمل پمپ کننده پلکها و مانند مورد عدسی های سخت تأمین می شود. کلیه عدسی های تماسی نیازمند مراقبتهای ادواری و توجه زیاد به بهداشت برای تأمین راحتی و سلامتی هستند.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *