کابوس در خواب یا بختک چیست و راه درمان آن


کابوس در خواب یا بختک چیست و راه درمان آن

کابوس در خواب یا بختک چیست و راه درمان آن 

 کابوس در خواب مرضی است که چون بخواب روند چنان تصور کنند که چیز سنگینی بر روی شخص افتاده یا اینکه کسی او را می فشارد و نفس تنگ می شود و زبان سنگین میگردد که قادر بتکلم نیست و عوام این مرض را بختک میگویند.

علل

سبب آن بعضی مواقع از امتلاء معده و سوء هاضمه است که سینه و نفس را تنگ می کند و شخص مضطرب می شود. گاهی هم در نتیجه ناراحتی کبد هم میباشد که ناگهان انسان از خواب میپرد.

درمان

در درجه اول بایستی در معالجه کبد کوشید و معده را پاک کرد و سوء هاضمه را رفع نمود و در موقع خواب هم سعی نمایند به قفا بخوابند. اگر سبب از غلبه خون باشد. هر صبح تقریباً یک کاسه آب زرشک بقدر مزاج و سن بیاشامند و غذا، نان و شربت، ریباس یا کاهوسکنجبین از این قبیل چیزها بخورند. اگر دفع نشد از تخم گشنیز و تخم کاسنی، تخم خرفه جوشانده آب صاف آنرا تنقیه نمایند اگر از غلبه بلغم یا سودا باشد.صبح ها اسطو خودوس، زوفای خشک گل بومادران هر یک ۲۰ گرم افتیمون شاهی ۱۰ گرم ترنجبین را جوشانده صاف نموده بنوشید و هر سه روز یکدفعه تنقیه کامل بکنند و منضج خفیفی از غیب الثعلب و گل بنفشه وازوفا و تخم کاسنی هر یک ۲۰ گرم جوشانده با ۵۰ گرم ترنجبین شیرین نموده بنوشند. غذا نخود آب و شوربای ادویه دار بعد در روزگلابی انار شیرین بخورندشب ها نخود آب که زیره یا شویت داشته باشد یا شوربای سکنجبین و سرکه شیره نعناع دار باید خورد تا این مرض رفع شوددر فرهنگ‌ها و جامعه‌های گوناگون، تفسیرهای مختلفی در مورد فلج خواب شده است. ما ایرانی‌ها به فلج خواب، بختکمی‌گوییم. ایرلندی‌ها تصور می‌کنند که فلج خواب ناشی از دروغی است که روز قبل گفته‌اند یا ناشی از ویسکی بدی است که روز قبل خورده‌اند! بعضی‌ها از آن تعبیر به جن‌زدگی می‌کردند و علایم این وضعیت را به گردن دیوهای بدسرشت می‌انداختند.شکسپیر در «رمئو و ژولیت»، فلج خواب را به ساحره بدطینت نسبت می‌دهد. بعضی‌ها هم البته هراسان، شبانگاه راهی اورژانس می‌شوند و تصور می‌کنند که سکته کرده‌اند. تقریبا به تعداد فرهنگ‌هایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل، ایجاد شده و در طی قرن‌ها، انواع و اقسام اجنه، اهریمن‌ها و نفرین‌ها، مقصر دانسته شده‌اند.اما،‌ فلج خواب توجیه ساده‌ای دارد. فلج خواب وقتی اتفاق می‌افتد که یک شخص هشیاری خود را حین خواب بازمی‌یابد ولی در این هنگام قادر به حرکت نیست. فلج خواب می‌تواند هم در هنگام به خواب رفتن رخ بدهد و هم در هنگام بیدار شدن از خواب.واقعیت این است که خواب مراحل مختلفی دارد. خواب متشکل از مراحل REM یا مرحله حرکات سریع چشم و مرحله غیر REM یا NREM است. هر  چرخه خواب REM و NREM حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. اول مرحله NREM رخ می‌دهد. مرحله NREM ، سه چهارم خواب را تشکیل می‌دهد. در طی خواب NREM، بدن شل می‌شود و استراحت می‌کند ولی در طی خواب REM ، چشم‌های شروع به حرکات سریع می‌کنند و ما رؤیا می‌بینیم. در طی خواب REM عضلات ما قادر به حرکت نیستند.فلج خواب در طی خواب REM رخ می‌دهد. اگر در خواب REM ، فرد هشیاری خود را بازیابد، قادر به صحبت یا حرکت نیست.از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر فلج خواب را تجربه کرده‌اند. معمولا اولین بار در سنین نوجوانی این پدیده تجربه می‌شود. ولی فلج خواب در هر سنی ممکن است، رخ دهد. کم‌خوابی، خوابیدن در زمان‌های نامنظم، استرس، و افسردگی دوقطبی، خواب‌آلودگی مفرط یا narcolepsy ، گرفتگی یا کرامپ عضلات پا در حین خواب و مصرف بعضی از داروها یا اعتیاد مرتبط با فلج خواب هستند. با این همه ممکن است یک شخص بدون داشتن هیچ کدام از این شرایط دچار فلج خواب شود.معمولا فلج خواب، نیازمند اقدام پزشکی خاصی نیست، مگر اینکه فلج خواب به صورت آزارنده تکرار شود و باعث خستگی در طول روز شود. درمان آن هم معمولا تنها شامل برطرف کردن اختلال زمینه‌ساز است. پزشک ممکن است توصیه کند که فرد عادات خواب خود را اصلاح کند یا در مواردی داروهای ضدافسردگی تجویز کند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد