قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / کات کبود چیست و کاربرد های آن کدامند؟
کات کبود
کات کبود

کات کبود چیست و کاربرد های آن کدامند؟

کات کبود چیست و کاربرد های آن کدامند؟

کات کبود

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کات کبود است یک ترکیب شیمیایی با فرمول CuSO4 و یا ۵ آبه است. این ماده (که در اصل از خانواده نمکهاست) مجموع چند ترکیب است که در میزان آبپوشیدگی با هم تفاوت دارند. شکل بی آب مس سولفات، پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است؛ در حالی که مس سولفات پنج آبه که رایج‌ترین شکل این ماده است، به رنگ آبی روشن است. مس سولفات به همراه واکنش حرارت زا در آب حل می‌شود و ترکیب مایع به دست می‌دهد که هندسه مولکولی هشت سطحی و خاصیت پارامغناطیسی دارد. از اسامی دیگر مس سولفات می‌توان به کات کبود اشاره کرد. سولفات مس به صورت صنعتی از طریق الکترولیز فلز مس با سولفوریک اسید غلیظ یا اکسید مس (I) با سولفوریک اسید رقیق تهیه می‌شود. مس سولفات برای مصارف آزمایشگاهی معمولاً به صورت آماده تهیه می‌شود. شکل بدون آب مس سولفات به عنوان ماده معدنی کمیاب با نام کالکوسیانیت وجود دارد. سولفات مس آبدار در طبیعت با عنوان کالکانتیت (پنج آبه) و دو مورد کمیاب تر بوناتایت (سه آبه) و بوثایت (هفت آبه) ایجاد می‌گردد

نامهای دیگر گیاه کات کبود در طب سنتی عبارت است از: کاد کبود-کات هندی – توتیا-زمه سبز – دواحوض – سولفات مس – سولفات دو کوئیور.

خواص کات کبود

داروی گیاهی بوی بد عرق بدن

۱- آن را در آب برگ تازه  درخت سیب مخلوط کنید و بر بدن بمالید. از بوی بد عرق بدن جلوگیری میکند.

داروی گیاهی شستشو زخم

۲- برای درمان خوره  بینی پنج گرم از آن را در یک لیوان آب حل کنید و به وسیله  پنبه، زخم را بشویید.

درمان گیاهی بواسیر

۳- ده گرم از آن را در وسط یک پیاز بزرگ که میان آن خالی شده باشد بریزید و دور آن را گل بگیرید، بعد میان آتش یا در تنور یا در فر بگذارید تا پخته شود، بعد گل ها را دور بریزید، پیاز را بکوبید و با آن قرص هایی به اندازه  یک ماش درست کنید و در جای خنک نگه دارید و هر روز صبح، ظهر و شب یک عدد بخورید. بواسیر بادی را درمان می کند.

درمان گیاهی خارش

۴- برای درمان خارش پوست زن باردار، همچنین خارش قسمتهای زنانه یا واژینال، یک گرم از آن را در یک لیوان آب حل کرده و با آن خود را بشویید. اثر مفید دارد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *