کاربردهای عمومی آب درمانی / قسمت اول


کاربردهای عمومی آب درمانی / قسمت اول

 کاربردهای عمومی آب درمانی

 

تجدید و تحریک قوای جسمانی

آب نه تنها بر سیستم طبیعی گردش خون و دمای بدن تأثیر می گذارد، بلکه با استفادهٔ صحیح از آن (خصوصاً آب سرد)، قدرت ماهیچه ها و قوای کلی بدن تجدید و تقویت می شود. آب سرد انرژی زاست و عمل هضم را تسریع می کند.روش استفاده: فرورفتن در آب؛ استخرا ریختن آب بر بدن؛ دوش سرد و گرم؛ کمپرس؛ ماساژ با آب نمک؛ وان آب مخلوط با سرکهٔ سیب؛ وان آب مخلوط با نمک؛ حمام های موضعی.

درمان جراحات

کیسهٔ یخ مانع از خونریزی می شود و آماس را برطرف می سازد.روش استفاده: کیسهٔ یخ را بر روی موضع مجروح قرار دهید و عضو جراحت دیده را بالا نگه دارید.

برطرف کردن درد

وقتی داروهای شیمیایی در رفع درد مؤثر نیستند، استفاده از روش های آب درمانی مستقیم، به برطرف کردن درد و حساسیت کمک می کند.کمپرس های سرد و گرم و مرطوب التهابات را از بین می برند و مانند داروهای ضد درد عمل می کنند و موجب جذب خون مردگیهای زیر پوست می شوند. روش استفاده: دردها را میتوان با استفاده از کمپرسهای سرد و گرم، کیسهٔ یخ، وان و دوش سرد و گرم، انواع ضمادها، تنقیه و حمام پارافین تسکین داد. فقط در مواردی که زخم تازه است باید از به کار بردن آب داغ اجتناب کرد، زیرا  حرارت، خونریزی و التهاب را تشدید می کند و سبب تورم عضلات می شود.

درمان سوختگی های خفیف

آب، خصوصاً آب سرد، یکی از بهترین و مؤثرترین داروهای ضد سوختگی است. امروزه مجدداً علم پزشکی به اهمیت این داروی ارزان و در دسترس پی برده است.روش استفاده: محل سوختگی را در آب یخ یا محلول آب یخ و نمک فرو ببرید.

پایین اوردن تب

آب بهترین خنک کنندهٔ طبیعت است. برخلاف داروهای شیمیایی که به طور معمول فقط دمای درونی را کاهش میدهند، آب دمای کلی بدن را پایین می آورد، و به همین دلیل این مایع یکی از مؤثرترین داروهای پایین آورندهٔ تب است که می توان از آن دائماً استفاده کرد. استفاده از آب، علاوه بر مورد تب، در شرایط گرمازدگی و آفتاب سوختگی نیز بهترین راه درمان است.روش استفاده: وان کوتاه مدت آب سرد یا کمی طولانی تر در وان آب ولرم؛ ریختن آب بر پاها، پاشویه، ماساژ با حولهٔ مرطوب و سرد و تنقیه.

تعرق

پوست وسیع ترین عضو خارج کنندهٔ ترشحات بدن است. یک حمام داغ و طولانی یا سونا، جسم را تحریک میکند تا مواد سمی به شکل عرق از آن خارج شوند. تعرق بهترین مداوا برای بسیاری از بیماری های حاد و مزمن است.روش استفاده: استفاده از حمام های داغ؛ وان با محلول نمک سولفات دومنیزی  و یا نمک معمولی؛ پوشاندن بدان با پارچهٔ مرطوب و داغ؛ و نوشیدن چای داغ

ازدیاد ادرار

با استفاده از آب درمانی میتوان فعالیت کلیه ها و ادرار را صد درصد افزایش داد.و آب بدن را در تعادل نگه داشتروش استفاده: نوشیدن آب یخ و دم کرده های گیاهی مُدر؛ قرار دادن کمپرس داغ و مرطوب برروی کمر؛ دوش سرد و بارانی؛ تعویض دوش سرد و گرمکاربردهای عمومی آب درمانی / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد