قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / کافئین هم موجب سردرد می شود و هم مانع آن …!
کافئین
کافئین

کافئین هم موجب سردرد می شود و هم مانع آن …!

کافئین هم موجب سردرد می شود و هم مانع آن …!

 

اثر کافئین 

 

کافئین در رابطه با سردرد دو اثر متناقض دارد ممکن است رافع سردرد و در عین حال ایجاد کنندهٔ سردرد باشد

یک فنجان قهوهٔ قوی ممکن است سردرد ملایم را رفع کند و طبق آزمایش دکتر نیکولاوارد روان کاو در دانشگاه واشنگتن، کافئین به تنهائی یابی دردکش هم ارز داروی مسکن استامینوفن است.

 

نظریه دکتر بولک هولز

 

ولی دکتر بولک هولز میگوید در عین حال کافئین جنبهٔ مضر دیگری دارد که آن را در ردیف تهدیدکننده گسترده سردرد قرار می دهد.

و توصیه می کند اگر سردرد دارید و مبتلا به بیماری سردرد هستید اولین کاری که می کنید کافئین را از رژیم غذائی خود حذف کنید و توضیحاً اضافه می کند، درست است که پس از خوردن کافئین ممکن است موقتاً از طریق انقباض رگ خونی که در اثر سردرد متورم شده اند سردرد تسکین یابد ولی در درازمدت رگ متورم منقبض شده عکس العمل نشان می دهند و دوباره باشدت بیشتری متورم می شوند و سردرد با شدت بیشتری به سیر خود ادامه می دهد.

بنابراین در درازمدت مصرف مستمر کافئین سردرد را در عده زیادی از مردم افزایش می دهد و لذا تسکین موقت سردرد با کافئین را توصیه نمی کند.

در مورد این که چقدر کافئین ممکن است حادثه آفرین باشد دکتر بولک هولز معتقد است که در اشخاص مختلف متفاوت است زیرا مقاومت و تحمل افراد برای خوردن کافئین فرق می کند.

دریک فرد مستعد سردرد، ممکن است حتی خوردن یا فنجان قهوه سردرد بیاورد در حالی که افراد دیگری ممکن است چندین فنجان قهوه بخورند بدون این که دچار سردرد شوند.

و اضافه می کند من نمی گویم که تمام افراد خوردن کافئین را ترل کنند ولی اشخاصی که مستعد سردرد هستند و به کافئین حساسیت دارند اگر خوردن کافئین را حذف کنند شاید مهمترین کاری باشد که برای تسکین سردرد خود انجام می دهند

و هشدار می دهد هر وقت قصد حذف کافئین دارید این کار را ناگهانی انجام ندهید بلکه بتدریج ظرف دو سه هفته کم کنید.

مطلب پیشنهادی

درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان   چه موقع این بچه را خواهم داشت؟» این سؤال را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *