کاملترین رژیم غذایی بیماران مبتلا به سنگ کلیه


کاملترین رژیم غذایی بیماران مبتلا به سنگ کلیه

کاملترین رژیم غذایی بیماران مبتلا به سنگ کلیه 

رژیم های سنگ کلیه:

هنگامی که سنگ کلیه ایجاد می شود نمی توان آن را به کلی با رژیم غذایی از بین برد، اما رژیم غذایی می تواند از سنگ سازی مجدد بعد از دفع سنگ و یا از بزرگتر شدن سنگهای ساخته شده، همچنین در پیشگیری مؤثر باشد. در هر صورت باید با رژیم سعی در زیاد و رقیق کردن ادرار کرد، به علاوه باید کوشید که مقدار دفع کلسیم از طریق ادرار کم شود، زیرا سنگهای کلیه غالباً ترکیباتی از کلسیم هستند (البته نه تمام سنگ ها). سنگهای کلیه معمولا از نوع سنگهای فسفاته قلیایی یا سنگهای اگزالات کلسیم یا سنگهای اوراته و یا سنگهای تشکیل شده از سیستین می باشند.n00000722-b

هر کدام از این سنگ ها رژیم های متفاوتی دارند و من در اینجا به ذکر رژیمهای مربوطه می پردازم. یک نکته را لازم است در اینجا تذکر دهم و ان این است که در سنگ کلیه، شما را به نوشیدن آب بیشتر برای رقیق کردن ادرار توصیه می کنم، اما در رابطه با این موضوع، کسانی که در کلیه سنگ بزرگ دارند، نباید در یک وعده، مقدار زیادی آب بنوشند بلکه بهتر است آب مصرفی را به تدریج و در طول روز بیاشامند.

رژیم در سنگهای فسفاته قلیایی:

به منظور اسیدی کردن محیط ادرار، از مواد غذایی زیر بیشتر استفاده شود: حبوبات، نان، برنج، غلات، گوشت ها، کره، شکلات و تخم مرغ، در واقع موادی که فسفر و گوگرد بیشتری دارند محیط ادرار را اسیدی میکنند و برعکس کلسیم، منیزیم و پتاسیم محیط ادرار را قلیایی میکنند. به این جهت است که مصرف میوه جات، سبزی جات و شیر در این رژیم کمتر است. میوه جات و سبزیجات حتی اگر خودشان ترش و اسیدی باشند و حتی آبلیمو،آبغوره و سرکه ادرار را قلیایی میکنند، زیرا محصولدفعی آن ها در بدن قلیایی است، لذا نباید مصرف شوند.

رژیم در سنگهای اگزالیک:

اساسی رژیم در این مورد کاهش اگزالات ها در رژیم و جلوگیری از تخمیرات روده ئای است، زیرا وقتی غذا در روده تخمیر می شود و گاز ایجاد می گردد، مقداری اسیداگزالیک نیز ساخته می شود، لذا مصرف کاکائو، چای، فلفل سبز، شکلات، اسفناج، کاسنی، انجیر خشک، ریواس و ترشک، که دارای مقدار قابل توجه اسیداگزالیک و املاح می باشند ممنوع است. و نیز از مصرف خیار، هویج، سیب ئزمینی، لوبیاسبز و لوبیای سفید، کلم، گوجه فرنگی و کنگر که آنها نیز دارای اگزالیک هستند (منتها به مقدار کمتر)، باید اجتناب کرد. همچنین به منظور جلوگیری از نفخ، از آشامیدن آب در وسط غذا، آبگوشت ترید (تیلیت کردن نان در آبگوشت) و نان مانده، خودداری کرده و درعوض جویدن کامل مواد غذایی توصیه می شود.

رژیم در سنگهای تشکیل شده از مواد اوریک اوراتها:

در اینجا باید از داروها و غذاهایی که قلیائیت ادرار را زیاد میکنند استفاده کرد که ان غذاها عبارتند از: میوه جات، سبزیجات، لبنیات، ترشی ها، حبوبات و مایعات فراوان و از طرف دیگر چون مقداری از پروتئین های بدن دفع می شوند روزانه باید از کمی گوشت تازه نیز استفاده کرد. غذاهای غیر مجاز که باید از مصرف آن ها صرف نظر کرد عبارتند از: گوشت مانده، گوشت شکار، شت حیوانات جوان، گوشت پرندگان، گوشت های کنسرو شده، جگر سیاه، سیرابی، مغز، دل و قلوه، کله پاچه، تخم مرغ، ماهی، چربیها، ابگوشت، اسفناج، قارچ ها، قندها، مرباها، قهوه، کاکائو، شکلات، نوشیدنی های الکلی، برنج، باقلا و لوبیاسبز.

رژیم در سنگهای تشکیل یافته از سیستین:

رژیمی که در این مورد به کار میرود (اگر از نوع قلیاییساده باشد) چنین است: از سبزیجات، میوه جات، شیر شت و غلات کمتر استفاده شود. ضمناً اگر در این مورد ویتامین A و B به مقدار کافی تجویز شود مفید خواهدبود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد