قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / کاملترین مرجع از بیماری فئوکروموسیتوم در طب سنتی
بیماری فئوکروموسیتوم
بیماری فئوکروموسیتوم

کاملترین مرجع از بیماری فئوکروموسیتوم در طب سنتی

کاملترین مرجع از بیماری فئوکروموسیتوم در طب سنتی

بیماری فئوکروموسیتوم چیست 

بیماری فئوکروموسیتوم، نوعی تومور عروقی بافت کرومافین قسمت میانی (مدولا)ی غده فوق کلیوی یا پاراگانگلیای سمپاتیک است که با افزایش ترشح اپینفرین (آدرنالین) و نوراپینفرین (نورآدرنالین) مشخص میشود و پرفشاری دایمی یا متناوب ایجاد میکند. علایم معمول بیماری عبارتند از: سردرد، تپش قلب، تعریق، عصبی شدن، ازدیاد قند خون، تهوع، استفراغ و سنکوپ. ممکن است کاهش وزن، التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، نامنظمی ضربان قلب و نارسایی قلبی نیز وجود داشته باشد. تومور به طور شایع در ۴۰ تا ۶۰ سالگی ایجاد می شود و تنها درصد کمی از ضایعات،بدخیم هستند. درمان بیماری، عبارت است از خارج کردن تومور با عمل جراحی.

علائم بیماری فئوکروموسیتوم 

تپش قلب،

درد پهلو،

فشار خون بالا،

از دست دادن وزن،

تعریق،

بالارفتن قندخون،

درد قفسه سینه،

تهوع و استفراغو رنگ پریدگی.

عوارض کشنده تومور مانند MI، CVA، ایسکمی مزانتر و مرگ متعاقب آن می‌باشد.

تشخیص علائم بیماری فئوکروموسیتوم 

تشخیص این بیماری با مشاهده افزایش تولید کاتکولامین‌ها یا متابلولیت‌های آنها اثبات می‌گردد. معمولاً می‌توان با بررسی یک نمونه ادرار ۲۴ ساعته به تشخیص بیماری دست یافت. البته در صورتی که بیمار طی مدت نمونه گیری دچار هیپرتانسیون شده و یا نشانه‌های بیماری را داشته باشد. میزان تشخیصی کاتکولامین‌های تام ادرار در این بیماری Mgr 25 و مقدار اپی نفرین بیش از Mgr در ۲۴ ساعت است.

تشخیص افتراقی: از آن جا که تظاهرات فئوکروموسیتوم در زمانهای مختلف متغیر هستند، در بسیاری از بیماران باید بر اساس ویژگی‌های بالینی احتمالی به تشخیص یا رد آن اقدام نمود. از جمله بیماری‌های مشابه: فشار خون اولیه و خصوصیات هیپیرآدرنرژیک، نظیر تاکیکاردی، تعریق و افزایش برون ده قلبی، بیماران مبتلا به حملات اضطراب همراه با فشار خون، افزایش فشار خون ناشی از قطع مصرف کلونیدین و یا استفاده از کوکائین و یا مهارکننده‌های MAO

درمان علائم بیماری فئوکروموسیتوم

درمان فئوکروموسیتوما شامل ابتدا کنترل فشار خون بالا با داروهای کاهنده فشار خون (مانند فنوکسی بنزامین و لابتولول) است. هنگامیکه فشار خون تحت کنترل است، درمان این بیماری برداشتن غده آدرنال غیر طبیعی توسط جراحی (لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی) است. فنوکسی بنزامین را ۱۴-۱۰روز قبل از عمل برای بیماری شروع می‌کنند که دوز اولیه معمول این دارو mgr 10 هر ۱۲ ساعت است و سپس هر چند روز یکبار mgr 20-10 به آن اضافه می‌شود تا فشار خون کنترل شود. برای مشخص کردن محل توده از CTscan یا MRI استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *