قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / کاملترین نسحه تنگی دریچه میترال قلب در طب سنتی
درمان تنگی میترال
درمان تنگی میترال

کاملترین نسحه تنگی دریچه میترال قلب در طب سنتی

کاملترین نسحه تنگی دریچه میترال قلب در طب سنتی

تنگی دریچه میترال قلب چیست

در تنگی دریچه میترال، دریچه مزبور به طور کامل باز نمی شود و برای انتقال مقدار خون لازم، دهلیز چپ به فشار بالاتری از حد طبیعی برای غلبه بر افزایش گرادیان نیاز دارد. اکثر موارد تنگی میترال، ناشی از بیماری قلبی ثانویه به تب روماتیسمی هستند. بیماری در زنان شایع تر از مردان است . علت دیگر ایجاد تنگی میترال، آندوکاردیت باکتریایی است که در آن، ایجاد جوانه های بافتی غیر طبیعی خطر بروز تنگی را افزایش میدهد.

معمولا علایم تنگی میترال در بزرگسالی ایجاد می شوند و شامل موارد زیر هستند: تنگی نفس که ابتدا در هنگام فعالیت بدنی و ورزشی احساس می شود ولی با پیشرفت بیماری در زمان استراحت نیز وجود دارد. تپش قلب (به نحوی که بیمار احساس می کند که ضربان قلبش سریع، غیر طبیعی یا نامنظم شده است). تب، کم خونی شدید، مقاربت، بارداری و پرکاری تیرویید، همگی ممکن است موجب افزایش فشار مویرگ ریه و درنتیجه، تنگی نفس و سرفه شوند. با پیشرفت تنگی دریچه میترال، استرس های خفیف تر موجب شروع تنگی نفس میشوند و بیمار در انجام امور روزمره دچار محدودیت می شود. تنگی نفس در وضعیت خوابیده و تنگی نفس حمله ای در هنگام شب نیز به وجود می آید.

هنگامی که تنگی میترال نسبتاً شدید به مدت چندین سال موجود باشد، آریتمی دهلیزی (به صورت انقباض های زودرس، تپش قلب حمله ، فلوتر و فیبریلاسیون) به طور فزاینده ایجاد می شود. خلط خونی در نتیجه پاره شدن ارتباط های وریدی ریوی-برونشی ثانویه به پرفشاری وریدی ریوی ایجاد می شود. خلط خونی شایع تر از همه در بیمارانی که فشار دهلیز چپ آنها بدون افزایش قابل ملاحظه مقاومت عروق ریوی بالا رفته است دیده میشود و تقریباً هرگز کشنده نیست. در بعضی موارد، آمبولی (لخته های خونی که در یک محل ایجاد می شوند و با جریان خون به ناحیه دیگری می روند و موجب انسداد رگ آن ناحیه می شوند) در مراحل آخر بیماری تنگی میترال موجب بروز عوارضی مانند سکته مغزی و مرگ می شود. این موارد در افراد مبتلا به نارسایی بطن راست شایع تر هستند.

he1322

علایم محیطی تنگی میترال عبارتند از:

برافروختگی گونه ها،

تورم ناحیه مچ پا و ناحیه خاجی در صورت ایجاد نارسایی قلب راست،

لرزش (فیبریلاسیون) دهلیزی که به صورت نبض نامنظم ایجاد می شود،

بزرگی بطن راست و ضربه زدن نوک قلب به قفسه سینه،

در ۱۰٪ بیماران مبتلا به تنگی میترال شدید درد قفسه سینه وجود دارد.

درمان تنگی میترال

از درمان دارویی، قرار دادن دریچه مصنوعی با استفاده از جراحی و بالون والوولوپلاستی  تشکیل می شود معمولاً میتوان بیماران مبتلا به تنگی میترال خفیف تا متوسط را به وسیله دارو، درمان کرد. کنترل ضربان قلب در تنگی خفیف تا متوسط، درمان ایده آل است.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *