قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / کامل ترین مرجع از بیماری التهاب پوستی سبورئیک
التهاب پوستی سبورئیک
التهاب پوستی سبورئیک

کامل ترین مرجع از بیماری التهاب پوستی سبورئیک

کامل ترین مرجع از بیماری التهاب پوستی سبورئیک 

التهاب پوستی سبورئیک نوع دیگری از التهاب مزمن و پوسته دار با علت ناشناخته است که نواحی ای از پوست را که غدد فراوان سباسه (چربی) دارند، مبتلا می کند. شایعترین نواحی ابتلا عبارتند از: پوست سر دو طرف بینی، ابروها، پوست پشت گوش، و روی استخوان جناغ سینه.

در افتراق بین شوره سر، پوست چرب، و التهاب پوستی سبورئیک اغلب اشتباه میشود. شوره سر عارضه ای است که با پوسته پوسته شدن بیش از حد پوست سر همراه است. اگرچه اغلب خارش وجود دارد، ولی با شوره سر صرف، التهاب دیده نمی شود.

پوست چرب (سبوره) عبارتی است که برای توصیف چربی بیش از حد پوست و پوست سر به کار میرود. در این مورد نیز التهاب پوستی وجود ندارد. التهاب پوستی سبورئیک در سه گروه سنی بروز می کند که عبارتند از: شیرخواران، افراد میانسال، و سالخوردگان. التهاب پوستی سبورئیک در شیرخواران ممکن است به شکل ضایعات ضخیم، زرد و پوسته دار سر که به «کلاه گهواره» معروف است، ظاهر شود.

این عارضه اغلب با بثورات شدید ناشی از کهنه بچه همراه است و بعد از هشت ماهگی برطرف می شود. اگرچه این بیماری در بزرگسالان به آسانی درمان می شود ولی تمایل به عود دارد.

درمان: شوره سر ساده در بزرگسالان معمولاً با استفاده روزانه از شامپوهای حاویسولفید سلینم (سلسان)، سولفور (مثل سبولکس، و انسب)، یا پیریتیون زینک (دانکس، هد آند شولدر) بخوبی مهار می شود. شامپوهای قطران زغال سنگ و سالیسیلات (دنبورکس، تگرین، و انسبT) نیز مؤثرند.

هنگامی که عارضه مهار شد، برای حفظ اثر درمانی، استفاده از شامپوهای طبی دو بار در هفته معمولاً کافی است. در صورت بروز التهاب، میتوان کورتیکواستروئیدهای موضعی را طبق دستور پزشک روی پوست سر و سایر نواحی مبتلا مالید. التهاب پوستی سبورئیک شیرخواران و کودکان باید توسط پزشک درمان شود.

مطالعات اخیر یک رابطه علت و معلولی بین التهاب پوستی سبورئیک و مخمر شایع پوستی پی تیروسپورو ماوال نشان داده است. در موارد مقاوم به درمان درباره استفاده از داروهای موضعی ضد مخمر مثل ایمیدازول از پزشک نظرخواهی کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *