قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / کامل ترین مرجع از بیماری اوریون در طب سنتی
اوریون
اوریون

کامل ترین مرجع از بیماری اوریون در طب سنتی

کامل ترین مرجع از بیماری اوریون در طب سنتی

 اوریون چگونه به وجود می آید

اوریون (mumpS) یا گوشک، نوعی بیماری ویروسی حاد مسری است که با تورم غدد بناگوشی (پاروتید) مشخص می شود و عامل آن نوعی پارامیگزوویروس است. بیماری بیشتر در کوکان ۵ تا ۱۵ ساله دیده می شود ولی ممکن است در هر سنی روی دهد. در بزرگسالان ممکن است بیماری به شکل شدید بروز نماید. زمان شیوع بیماری، اواخر زمستان و اوایل بهار است و ۸۵٪ افراد زیر ۱۵ سال به آن مبتلا می شوند. تورم غدد بناگوشی، ۳ روز تا یک هفته ادامه مییابد. ویروس اوریون در بزاق فرد مبتلا وجود دارد و به شکل قطره ای یا از طریق تماس مستقیم انتقال مییابد. ویروس، از ۶ روز قبل، تا ۹ روز بعد از شروع تورم غده بناگوشی در بزاق یافت می شود. عمل جویدن وخوردن غذاهای ترش، موجب ایجاد درد در غدد بناگوشی می شود.

علایم شایع بیماری عبارتند از:

بی اشتهایی،

سردرد،

بیحالی وتب خفیف.

به دنبال این علایم، معمولاً گوش درد، تورم غده بناگوشی و تب۳۸۳ تا ۴۰ درجه سانتی گراد ایجاد میشود.

عوارضی مانند التهاب بیضه و اپیدیدیم،

 مننژیت ممکن است ایجاد شوند. تقریباً در ٪۲۵ مردان مبتلا، ممکن است التهاب بیضه و اپیدیدیم، همراه با تورم و حساس شدن بیضه، چندین هفته ادامه یابد.برای درمان اوریون، به طور شایع عبارت است از استراحت، جداسازی بیمار از سایرین، دادن ضددرد، ضد تب و مایعات کافی به منظور پیشگیری از کم آبی ناشی از تب و بی اشتهایی، واکسن اوریون در ۹ و ۱۵ ماهگی و به صورت واکسن سه گانه اوریون، سرخک و سرخجه (MMR) تزریق می شود.

بیماری اوریون چه عوارضی به دنبال می‌تواند داشته باشد؟

تورم بیضه‌ها (ارکیدیت): این عارضه شایع‌ترین عارضه بیماری در مبتلایان بعد از بلوغ می‌باشد که تا حدود یک سوم افراد بالغ مبتلا به بیماری دچار آن می‌شوند. این عارضه که با تب بالا، درد شدید بیضه‌ها و تورم و قرمزی کیسه بیضه‌ها همراه است در حدود 10 درصد افراد مبتلا باعث مشکلات نازایی می‌گردد. البته این تصور عامه که فرد مبتلا به بیماری اوریون نباید حرکت کند زیرا ممکن است بیضه‌ها متورم شوند از آنجا منشاء می‌گیرد که این عارضه معمولا حدود 10 روز پس از تورم غدد بزاقی ایجاد می‌شود و لذا آن را به حرکت کردن بیمار نسبت می‌دهند که البته مورد قبول نمی‌باشد.

مننژیت: این عارضه شایع‌ترین عارضه اوریون در کودکان می‌باشد به طوری که باعث سردرد، تب شدید و سفتی گردن و استفراغ‌های مقاوم می‌گردد. البته در این کودکان معمولا به محض گرفتن مایع نخاع علائم بیمار کاهش می‌یابد. این عارضه معمولا خوش‌خیم بوده و بدون هیچ عارضه ماندگاری بهبود می‌یابد.

کری: یکی از عوارض مهم اوریون کری عصبی می‌باشد که عمدتا یکطرفه بوده و می‌تواند گذرا و یا دائمی باقی بماند.

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *