قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای امیزشی / کامل ترین نسخه از بیماران مبتلا به تبخال اعضای تناسلی
کامل ترین نسخه از بیماران مبتلا به تبخال اعضای تناسلی
کامل ترین نسخه از بیماران مبتلا به تبخال اعضای تناسلی

کامل ترین نسخه از بیماران مبتلا به تبخال اعضای تناسلی

کامل ترین نسخه از بیماران مبتلا به تبخال اعضای تناسلی

عفونت اعضای تناسلی و نواحی مقعد با ویروس تبخال ساده یکی از شایعترین علل بیماریهای مقاربتی در کشورهای توسعه یافته است. علائم ۴ تا ۷ روز بعد از تماس جنسی شروع می شود که ابتدا به صورت سوزش موضعی است. مدت کوتاهی بعد از آن تاول های کوچک پر از مایعی بروز می کنند که پاره و زخمی می شوند. این زخمها دردناکند و در پوست ختنه گاه، نوک و جسم آلت در مردان و لب های فرج، کلیتوریس، مهبل، و دهانه رحم در زنان ظاهر می شوند.

در مردان و زنانی که راست روده آنها نیز در معرض تماس جنسی است، تاول ها ممکن است در راست روده و حوالی مقعد بروز کنند. تاولها ۳ تا ۵ روز باقی می مانند و بعد از آن رویه می بندند و طی ۱۰ روز با گذاشتن اثر ۱. گرانولوم تودهٔ کوچک است که شامل جوانه های عروقی و سلولهای التهابی است که در اثر زخم یا بدون آن ناپدید می شوند. هنگام عفونت، غدد لنفاوی کشاله ران ممکن است متورم و دردناک شوند. علائم عمومی مثل تب و کوفتگی ممکن است با این عفونت همراه باشند. بعد از بهبودی ویروس در عقده های عصبی ناحیه مخفی میشود و از آنجا ممکن است ظاهر شود و در فواصل زمانی مختلف پوست را دوباره عفونی کند.

حملات عود بیماری ممکن است توسط تب بالا، بیماری، آفتاب سوختگی، یا فشارهای روحی برانگیخته شوند. این موارد عود ظرف ۷ تا ۹ روز برطرف می شوند و معمولاً شدت آنها کمتر از بیماری اولیه است. عوارض عفونتهای ویروس تبخال ساده (دهانی و تناسلی) عبارتند از: مننژیت (التهاب پرده مغز) و درگیری اعصاب محیطی (شامل یبوست، ناتوانی در دفع ادرار، و ناتوانی جنسی در مردان). اطفال، سالخوردگان، و افراد مبتلا به نقص ایمنی (افرادی که به مدت طولانی از استروئیدها استفاده کرده اند؛ مبتلایان به ایدز؛ و غیره) بویژه آسیب پذیرند. زنان حامله مبتلا به تبخال تناسلی فعال ممکن است برای جلوگیری از عفونت نوزادانشان با بیماریهای متنوع و شدید و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی آنها، نیاز به سزارین داشته باشند. بیماران مبتلا به التهاب پوستی حساسیتی ممکن است به شکل مهلکی از عفونت ویروس تبخال ساده (اگزماهر پتیکوم) مبتلا شوند.

درمان: در حال حاضر درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. برای درد ناشی از تبخال مسکنهایی مثل آسپیرین و استامینوفن مناسب هستند. کمپرس با سرم نمکی (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب) تسکین دهنده است و به پاکیزه نگه داشتن تاولها کمک می کند. پزشک داروی آسیکلوویر را به صورت موضعی یا خوراکی تجویز خواهد کرد. این دارو در کاهش شدت علائم در عفونتهای اولیه و ثانویه مؤثر است و وقتی برای پیشگیری مصرف شود میزان عود را کاهش می دهد.

با وجود این حتی اگر این دارو در آغاز عفونتهای اولیه مصرف شود، از عود بیماری جلوگیری نمیکند. درمان با ویتامین، مواد معدنی و داروهای رنگی، نور درمانی و رژیم های خاص غذایی، همگی در درمان عفونت های ویروس تبخال بی تأثیرند. باید به خاطر داشت که تبخال دهانی میتواند به اعضای تناسلی سرایت کند و باعث تبخال تناسلی شود بنابراین باید هنگام عفونتهای فعال دهانی از تماس دهانی تناسلی اکیداً خودداری کرد. هنگام عفونتهای فعال تناسلی، باید با استفاده از کاندوم از اعضای تناسلی محافظت کرد.

مطلب پیشنهادی

سیفلیس

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن   سیفلیس یک عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *