کامل ترین نسخه در مورد تبخال ناحیه تناسلی 


 کامل ترین نسخه در مورد تبخال ناحیه تناسلی 

 کامل ترین نسخه در مورد تبخال ناحیه تناسلی 

 تب خال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آمیزش انتقال می یابد. این عفونت در مردان و زنان می تواند رخ دهد.تب خال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آمیزش انتقال می یابد. این عفونت در مردان و زنان می تواند رخ دهد. از جمله نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد عبارتند از مجرای تناسلی ، گردن رحم ، ران ها، و آلت تناسلی . تب خالی تناسلی معمولًا همراه با سایر بیماری های آمیزشی رخ می دهد.

علایم شایع

تاول های دردناک که قبل از آن خارش ، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه تناسلی وجود دارد. در زنان ، تاول ها ممکن است با درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و نیز پیشابراه گسترش یابند. پس از چند روز، تاول های می ترکند و از آنها زخم  هایی کم عمق و دردناک بر جای می ماند که ۳ -۱ هفته به طول می انجامند.سوزش و مشکل در دفع ادراربزرگ شدن گره های لنفاویتب و احساس کسالت

علل

ویروس تب خال (هرپس ) نوع ۲. ویروس تب خال نوع ۱ باعث تب خال ناحیه دهانی می شود، البته گاهی عامل تب خال ناحیه تناسلی نیز هست .تب خال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می یابد. ضایعات ممکن است روی دست ها و دهان نیز باشند. از زمان تماس با ویروس ۷- ۲ روز طول می کشد تا علایم ظاهر شوند گاهی عفونت بدون هیچ گونه علایم  اولیه ای انتقال می یابد ولی بعداً خود را نشان می دهد.

عوامل افزایش دهنده خطر

وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای سرطاناسترس (افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت ). استرس ممکن است باعث کاهش کارایی پاسخ ایمنی ، که معمولًا رشد ویروس را متوقف می کند، شود.سیگار کشیدنسایر عواملی که می توانند باعث عود بیماری شوند عبارتند از آسیب به ناحیه تناسلی ، عادت ماهانه ، آفتاب گرفتن ، و وجود یک عفونت دیگر

پیشگیری

در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال )، باید از آمیزش خودداری شود.در صورت وجود عفونت غیرفعال ، خصوصاً اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.اگر حامله هستید، حتماً سابقه تب خال تناسلی یا هرگونه ضایعه ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا بایداقداماتی احتیاطی برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شوند.حتی المقدور از استرس پرهیز کنید.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تب خال ناحیه تناسلی را معالجه کرد، اما با درمان می توان علایم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد.در هنگامی که علایم وجود ندارد، ویروس به حالت خفته درآمده است . وقتی که ویروس دوباره فعال شود علایم باز می گردند. بازگشت علایم به معنای عفونت جدید نیست .میزان ناراحتی از فرد به فرد و در یک فرد نیز در زمان های مختلف ، متفاوت است . همچنین میزان ناراحتی در اولین بار عفونت بیشتر از عودهای بعدی است .

عوارض احتمالی

گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیال آمده از مادر آلوده که می تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.عفونت باکتریایی ثانویهتشخیص معمولاً با دیدن تاول ها داده می شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.درمان با هدف تخفیف علایم و پیشگیری از عوارض صورت می گیرد.لباس زیر باید نخی باشد.برای کاهش درد به هنگام ادرار، می توان از آب گرم در ناحیه استفاده کرد.نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد می تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول ها را کاهش دهد.حتی المقدور شیوه زندگی خود را طوری تغییر دهید که استرس کمتری در زندگی داشته باشیدخانم ها باید سالانه تحت بررسی پاپ اسمیر و معاینه قرار گیرند تا از نبودن هرگونه عارضه ای اطمینان حاصل شود.

داروها

داروهای ضد ویروسی خوراکی غالباً برای درمان اولین حمله عفونت تب خال ناحیه تناسلی و عود عفونت تجویز می شوند. در بعضی از بیماران ، این داروها ممکن است برای پیشگیری نیز تجویز شوند. نوع موضعی مالیدنی این داروها ضدویروسی نیز موجود هستند اما به اندازه خوراکی مؤثر نیستند.داروهای ضد درد خفیف ، مثل استامینوفن

فعالیت

تا زمان برطرف نشدن علایم ، باید از آمیزش خودداری شود.

رژیم غذایی

رژیم خاصی توصیه نمی شود.در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید:اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم تب خال ناحیه تناسلی را دارید.اگر علی رغم درمان ، علایم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.اگر علی رغم درمان ، علایم بدتر شوند.اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.اگر به هنگام درمان ، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد