کامل ترین نسخه پزشکی درباره سوزاک مجرای پیشاب


کامل ترین نسخه پزشکی درباره سوزاک مجرای پیشاب

کامل ترین نسخه پزشکی درباره سوزاک مجرای پیشاب

 

سوزاک مجرای پیشاب

تعریفسوزاک تازه یا سوزنک عبارتست از آماس حاد مخاط پیشابراه در اثر میکرب مخصوصی بنام میکرب سوزاک یا گونوکوک.علت وسبببیماری سوزاک مخصوص دوره معینی از زندگی نمیباشد اما با وجود این نزد جوانان و اشخاص بالغ بیشتر از کودکان و پیرمردان دیده میشود.علت ابتلا و گرفتاری باین بیماری مقاربت با اشخاص مبتلا است منتها در بعضی از مواردهم دسته ای آلوده، دستمال آلوده، لنگ حمام ، و یا اسباب جراحی مثل میل و سرنگ وغیره نیز موجب سرایت و انتشار این بیماری میگردند.علل مستعد کنندههیچکس نسبت بسوزاک مصونیت طبیعی ندارد و در اثرابتلاء بآن هم مصونیت نمی یابد . اما برعکس عده ای از ناهنجاری های دستگاه تناسلی و برخی عوامل دیگر که بنام علل مستعد کننده معروفند ابتلا بدان را آسانتر و حتمی تر میسازند. مثلا نزد اشخاصیکه سماخ مجرایشان گشادتر از اندازه طبیعی ویا در زیر آلت واقع شده باشد میکرب سوزاک بهتر و بیشتر میتواند داخل مجرا گردد،یا نزد اشخاصیکه سوراخ ختنه گاهشان تنگ است میکربهای موجود ه در ترشحات مدت بیشتری در مجاورت سماخ باقی مانده و بهتر میتوانند بداخل مجرا نفوذ نمایند ، همینطور آنانکه مقاربت های طولانی و مکرر در یک جلسه میکنند بعلت احتقان شدید مجراززمینه مساعد تری برای نمو میکرب تهیه خواهند کرد، و یا بالاخره آنانکه بهنگام قاعدگی با زنان مقاربت مینمایند. بعلت حدت و شدت میکربها در آن دوره (یا در اثر احتقان و یا توجه میکرب بیشتری از غدد اطراف بدرون مهبل و پیشابراه) زودتر از سایر موارد به سوزاک مبتلا میگردند.

دوره بهبودی سوراک پیشابراه

پس از چند روزیکه از دوران شدت بیماری گذشت دوره بهبودی فرا میرسد . ترشحات مجرا در این دوره بتدریج کم شده، رنگشان خاکستری و سپسبیرنگ گشته، غلظتشان نیز کم و بالاخره آبکی خواهد شد. قرمزی و ورم آلت از بین رفته، سوزش درد هنگام ادرار تخفیف یافته، بی اشتهائی و خستگی بیمار مرتفع شده، و بالاخره خود بخود و یا پس از درمان لازم بهبودی کامل حاصل میگردد .درمان زگیل تناسلی :بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بایستی بدانند که در افرادی که فعالیت جنسی و مقاریت دارند ویروس HPVV و عود آن شایع است و دوره نهفته آن می تواند طولانی و متغییر باشد و مدت عفونت و روش های پیشگیری کاملا مشخص نمی باشد.انتخاب نوع درمان زگیل تناسلی به عوامل مختلف زیر وابسته است:سایز زگیل تعداد زگیل ها محل زگیل ترجیح بیمار و پزشک درمان به دو شکل کلی انجام می شود:درمان هایی که توسط خود بیمار انجام می شود که شامل استفاده از محلول یا ژل podofilox 0.5%، کرم imiquimod 5%، یا پماد sinecatechins 15% می باشد. البته به دلیل عوارض هر کدام و طولانی بودن مدت درمان کمتر توصیه می شود. درمان هایی که توسط پزشک متخصص انجام می شود که شامل استفاده از نیتروژت مایع، الکترو کوتر، لیزر، رزین پودوفیلین ۱۰% تا ۲۵%، تری کلرو استیک اسید (TCA) یا بیکلرو استیک اسید (BCA) 80% تا ۹۰% یا برداشت به روش جراحی می باشد.

دوره برقراری سوزاک

در دوره برقراری سوزاک ترشح بیرنگ ابتدائی بسرعت عوض شده و برنگ زرد یاسبزدرمی آید ، بعلاوه مقدار آنهم فراوان تروبر غلظتش نیز افزوده میگردد .سرآلات قرمزد و متورم ، سماخ مجرا قرمز برافروخته، و مخاط مجرا اغلب به خارج سماخ برآمدگی پیدا میکند: در روی پوست آلت آماس سفید رگ ها مشهود ، خود مجرا در ملامسه سخت و حساس و حتی دردناک، و غدد لنفاوی کشاله ران نیز کم وبیش متورم و دردناک میباشند . جهش پیشاب و قطر آن نیز بعلت تورم مخاط و تنگی فضای داخلی مجرا تغییر نموده گاهی باریک، گاهی قطره قطره آمده، و گاهی هم بعلت احتقان فوق العاده و بروز تشنج عصبی در عاصره غشائی بکلی بند میآید .با تمام این احوال بیماران مبتلا بسوزاک در خارج از موقع پیشاب کردن شکایتی جز احساس سنگینی و ناراحتی مختصر در طول مجرا ندارند . هنگام ادرار کردن هم یعنی در حین عبور پیشاب از مجرای ملتهب از سوزش و دردی شکایت میکنند که شدت و ضعفش رابطه مستقیمی با شدت بیماری داشته، وگاه باندازهای ناراحت کننده وطاقت فرسا هستند که نه تنها جرئت ادرار کردن رابآنان نمیدهند بلکه بهیچ زبانی هم قابل توصیف نمیباشند (خوشبختانه این دردو سوزش تنها در طول مدت خروج ادرار از مجرا مزاحم بیمار بوده و بلافاصله پس از اتمام ادرار خاتمه پیدا میکند).گذشته ازدردهای مزبور احتقان شدید آلت در اثر آماس موجب نعوظ های مکرری میشود که آنها نیز بنوبه خود مزاحم بیمارند، بخصوص اگر جسم اسفنجی التهاب و ورم زیادی داشته باشد شدت این ناراحتی ها بحد اعلای خود خواهد رسید زیرا آماس و ورم موجود در جسم اسفنجی مانع از آن میگردد که این عضو نعوظی هم در موقع نعوظ باندازه اجسام غاری شکل درازا پیدا کرده و بالنتیجه آلت بیمار کاملا راست گردد، با این وصف آلت روبپائین خمیده شده و کششی که اجسام توخالی برای از بین بردن خمیدگی آن بکار میبرند دردهای طاقت فرسائی را موجب خواهد شد .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد