قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / کاهش شنوایی در اثر افزایش سن (پیر گوشی)
کاهش شنوایی در اثر افزایش سن (پیر گوشی)
کاهش شنوایی در اثر افزایش سن (پیر گوشی)

کاهش شنوایی در اثر افزایش سن (پیر گوشی)

کاهش شنوایی در اثر افزایش سن (پیر گوشی) 

همانطور که قبلاً ذکر شد شایعترین شکل آسیب شنوایی در اثر سیر طبیعی افزایش سن پدید می آید. این عارضه بعد از ۲۰ سالگی شروع می شود و در سن ۶۵ سالگی ۳۰ درصد امریکایی ها را مبتلا می کند. کاهش شنوایی ابتدا روی بالاترین بسامدها تأثیر می کند و سپس بتدریج متوجه بسامدهای متوسط و پایین می شود.

آسیب های شنوایی در افراد معمولاً تفاوت های زیادی باهم دارند. ابتلای مردها بیشتر و شدیدتر است. افراد مبتلا به اسیب شنوایی خفیف ممکن است تنها در شنیدن حروفی مثل ف، س و ث دچار زحمت باشند. شنوایی ممکن است تنها وقتی منبع صوتی دور است و یا صدای زمینه ای بلندی وجود دارد دچار مشکل شود. برخی از مبتلایان به پیرگوشی مشکل خود را چنین بیان می کنند که قادرند صدای دیگران را بشنوند ولی نمی فهمند آنها چه می گویند.

مشکل شایع دیگر در آن ها این است که هنگام صحبت یک نفر به تنهایی شنوایی شان طبیعی به نظر میرسد ولی با وقتی چند نفر صحبت میکنند صدای فرد در شلوغی گم می شود. این عارضه منجر به پرهیز فرد از هر گونه ارتباط شخصی می شود. خانواده و دوستان ممکن است این عارضه را با رسیدن به سن کهولت اشتباه بگیرند در حالی که عملاً عقل بیمار کاملا سالم است.

درمان: اکثر افرادی را که دچار معلولیت شنوایی حسی عصبی شده اند میتوان با وسایل کمک شنوایی به میزان قابل توجهی یاری داد. اگر دچار اختلال شنوایی هستید ممکن است بدانید که در شنیدن صداهایی که برای دیگران واضح است دچار مشکل هستید.

اختلال شنوایی

در موارد زیر باید به اختلال شنوایی در سایرین مشکوک شد: ه

پاسخ نامتناسب به صداها.

گرداندن گوشها به سمت صدا.

گرفتن دست دور لاله گوش.

  • تقاضای مکرر از طرف صحبت برای تکرار کلمات.

بروز سایر نشانه های واضح مثل گیج شدن و درست نفهمیدن صحبت ها.در این موارد از پزشک بخواهید شما را به یک متخصص گوش ارجاع دهد. برای تعیین نوع آسیب شنوایی، شیوه درمانی و وسایل مورد نیاز کمک شنوایی معاینه و آزمایش دقیق باید انجام شود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *