قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / کبد،بزرگترین عضو داخلی بدن خود را بهتر بشناسید!!
کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است
کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است

کبد،بزرگترین عضو داخلی بدن خود را بهتر بشناسید!!

کبد،بزرگترین  عضو داخلی بدن خود را بهتر بشناسید!!

کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است

کبد در سمت راست شکم قرار دارد و هر روز تا یک لیتر مایع گوارشی سبز رنگی موسوم به صفرا تولید می کند که در کیسه ی صفرا ذخیره می شود. کبد، کارخانه ی شیمیایی بدن است و مولکولها را بر حسب نیاز بدن به فرمهای ساده تر یا پیچیده تر تبدیل می کند. به عنوان مثال، مواد غذایی در کبد تعدیل و سپس در آنجا ذخیره یا در سراسر بدن منتشر می شوند. کبد، سمومی مانند الکل را به مواد کم ضررتر تبدیل می کند.92335_110753

سیاهرگ باب خون سرشار از مواد غذایی را از رودهای کوچک به کبد می رساند؛ سرخرگ

کبدی، خون اکسیژن دار را از قلب به کبد می برد؛ سیاهرگ اجوف تحتانی، خون را ازکبد به قلب میبرد و سیاه رگ های کبدی،خون را از کبد تخلیه می کنند کبد از هزاران «لوبول» تشکیل شده است  که واحدهایی ظریف به عرض ۱ میلیمتر هستند که خون را فرآوری می نمایند.

هر لوبول حاوی تعداد زیادی سلول اختصاص یافته است که تمام عملکردهای شیمیایی کبد را بر عهده دارند. شاخه های سیاهرگ باب، سرخرگ کبدی و مجرای صفراوی، هر لوبول را احاطه می کنند. خون حاوی مواد غذایی از روده ی باریک از طریق ۶ سیاهرگ کوچک وارد هر لوبولمی شود و خون اکسیژن دار از قلب، از طریق ۶ سرخرگ کوچک وارد هر لوبول می شود.

خون بدون اکسیژن و فرآوری شده هر لوبول قبل از بازگشت به قلب در سیاهرگ مرکزی لوبول جمع می شود. خون، با عبور از مجاری لوبول موسوم به «سینوزویید» به مرکز لوبول، به وسیله  سلولهای کبدی (هپاتوسیتها) فرآوری می شود. صفرایی که به وسیله ی سلول های کبدی ساخته می شود در داخل مجاری ظریفی که تلاقی آنها بایکدیگر، مجرای صفراوی مشترک را می سازد جریان می یابد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *