قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / کبد خود را درمان کنید…..
کبد
کبد

کبد خود را درمان کنید…..

کبد خود را درمان کنید…..

کبد چیست؟

مواد غذایی در نهایت در سلول های کبدی در فضاهای بسیار ریز میکروسکوپی به نام سینوزویید تخلیه میشوند. این فضاها برای پاکسازی و تغذیه سلول های ذخیره ساز، سلول های اندوتلیال و سلول های مهم کوپفر احاطه شده اند. سلول های کوپفر نمی تواند آنها را به آسانی جایگزین کند. سلول های مهم کوپفر به مشابه رفتگران اندرونی کبد هستند و همه می دانیم که اگر رفتگران اعتصاب کنند زندگی غیرقابل تحمل می شود.

سلول های کوپفر بسیار و متحرکند و مانندهشت پای ریزی دیده می شوند که به هر دو سوروانند و خون و مایع لنفاوی درون سینوزوئیدها را پاکسازی می کنند. سلول های کوپفر با این کار خود سلول های مرده، سلول های سرطانی، مخمرها، ویروسها، باکتری ها، انگلی ها، مواد شیمیایی مصنوعی، پروتئین های نیمه هضم و یا تغییر ماهیت داده شده و ذره های خارجی خطرناک را محاصره می کنند و می بلعند، این سلولها همین که طعمه ی خطرناک خود را بلعیدند با آنزیمهای خود آن را متلاشی می کنند. اگر سلول های کوپفر با انجام کارهای دشوار، خسته کننده و طولانی در مقابل زهرها و سموم (توکسین ها) کمر خم کنند، یعنی نتوانند به خوبی کار کنند تا جایی که وظیفه ای کبد در پاکسازی خونی مختل شود، آن وقت انواع بیماری ها به ویژه آلرژی، سردرد و خستگی مزمن ایجاد می شود و در چنین اوقاتی بهترین راه توسل به برنامه ی غذایی پاک کننده  کبد و رژیم پاکسازی و دفع سموم است. گفتیم که مواد غذایی در فضاهایی به نام سینوزوییدها تخلیه می شوند و سینوزوییدها بعد از گذر از لابه لای سلول های کبد وارد وریدهای مرکزی می شوند که آن ها نیز در وریدهای کبدی بزرگتر تخلیه خواهند شد و خون را از کبد به قلب برمی گردانند. بنابراین تمیزی و پاکی خونی که به قلب شما باز میگردد به توانایی و کار سینوزوئیدها و سلولی های کبد تان بستگی دارد.کبد ماده متمایل به سبز به نام صفرا را تولید می کند. کار صفرا این است که چربیها را به شکل ذرات معلق در می آورد تا از جدار روده جذب شوند. مایع صفرا را سلولهای کبدی تولید میکنند و آن را به درون مجراهای ریزی که در فاصله ی سلولی ها قرار دارند میریزند. این مجراهای ریز که صفرا را جمع میکنند کانالیکول نام دارند. کانالیکول انبار ذخیره مایع صفرا است  که از طریق سیستمیک به مجرای کبدی  وصل میشود.صفرا از مجرای کبدی می گذرد و سرانجام به روده میریزد، (صفرا مایعی است شامل: آب، نمکهای صفرا، کلسترول، رنگدانه ها، لیسیتین، چربی ها و الکترولیت ها)، نمکهای صفرا را سلول های کبد می سازند و ماده ی اولیه ی آن کلسترول است که یا از غذا گرفته می شود و یا در جریان سوخت و ساز چربی ها ایجاد می شود. کلسترول که در صفرا دیده می شود از سوخت و ساز نمک های صفرا حاصل میشود ولی افزایش مقدار آن در صفرا به علت وجود چربی های اشباع شده ی فراوان در برنامه ی غذایی و مصرف شکر سفید و قند سفید تصفیه شده است که به همراه غذاهای کم فیبر گیاهی و رژیم غذایی مدرن امروز رایج شده است. کلسترول صفرا با لیسیتین و نمک های صفرا ترکیب میشود و به شکلی محلولی به نام ذرات میسل در می اید که مطلوب است. اگر مقدار کلسترول صفرا بیشتر از حد طبیعی باشد نمی تواند به حالت محلول بماند و ممکن است رسوب و ایجاد سنگ صفرا کند. تولید صفرا در کبد دارای فرایندی دقیق و ظریف است، به طوری که تغذیه ی بد و یا کمبود اسیدآمینه  تورین نظم آن را برهم میزند. همه  موادی که برای تقویت کبد مصرف می شوند باید حاوی توربین، لیسیتین و دیگر تقویت کننده های گیاهی کبد باشند. رنگدانه هایی از قبیل بیلی روین رنگ صفرا را به رنگ زرد مایل به سبز درمی آورند. اگر مجاری صفرا و سلولهای کبد آسیب ببینند و این آسیب در حدی باشد که بیلی روین، همراه صفرا از راه روده ها دفع نشود، به مرور رنگدانه بیلی روین در بدن انباشته می شوند، در نتیجه در پوست و چشم ها آثار زردی پیدا می شود که همان یرقان است.

آیا کبد چرب قابل درمان است؟

آری. با کاهش وزن (در افراد چاق) یا تغییر در شیوه زندگی (افزایش فعالیت جسمانی، پیاده‌روی و …)، اصلاح رژیم غذایی، قطع مصرف مشروبات الکلی، کنترل دقیق قند خون با کمک پزشک می‌توان در جهت درمان این بیماری نتیجه مطلوبی را به دست آورد.
در برخی موارد جهت کنترل این بیماری با توجه به شدت عارضه، از دارو استفاده می‌شود. داروهایی نظیر اورزوداکسی کولیک اسید، ویتامین E و متفورمین نیز در درمان آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته ذکر این نکته ضروری است که علی‌رغم تجویز دارو، هنوز هم کاهش وزن و تغییر در شیوه زندگی از ارکان اصلی درمان بیماری کبد چرب به شمار می‌روند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *