قالب وردپرس درنا توس
کبد
کبد

کبد عضوی شگفت انگیز!!!!

کبد عضوی شگفت انگیز!!!!

کبد

کبد غده ای است حجیم و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای که وزن آن با خون حدود ۲۴۰۰ گرم و در انسان مرده حدود ۱۵۰۰ گرم می باشد. طول کبد از طرف راست به چاپ ۲۸ سانتیمتر و عرض آن در جهت قدامی خلفی ۱۸ سانتیمتر و ارتفاع آن در جهت بالا به پایین ۸ سانتیمتر می باشد.

نقش کبد در بدن انسان بدین شرح است: زمانی که غذا در بدن هضم می شود موادی از آنها به دست میآید که آن مواد از راه رگ به سمت کبد می روند. این غده نقش مهمی در تنظیم ترکیبات خون و همچنین واکنشی های شیمیایی بدن دارد، از جمله موارد مهم آن عبارتند از: تولید و ذخیره سازی پروتئینها، تنظیم متابولیسم پروتئین ها و محصولات آن ها، ذخیرہی قند و چربی، خنثی کردن اثرات مواد سمی در بدن، تولید مادهای به نام صفرا که این ماده باعث هضم غذاهای چرب میشود، تولید گلبول قرمز، ذخیره سازی گلبول قرمز و ترکیبات آن و بالاخره شکستن گلبولهای قرمز پیر که دارای رنگدانه هموگلوبین می باشند.

گوارش و سوخت و ساز غذایی که می خوریم کلیدهای موفقیت مادر حفظ سلامتی، تندرستی و شادابی است. به طور کلی ما مسئول تغذیه خود هستیم. ورود غذا به معده تا جذب آن به وسیله سلول های روده وارسال آن یه کبد سوخت و ساز،فرآیند گوارش را تشکیل می دهد. مهمترین بخش گوارش تجزیه  مواد غذایی به اجزای کوچک تر بعدی است، عمل سوخت و ساز در اصلی به معنای دگرگون کردن است و فرآیندهای متعددی را در برمی گیرد که طی آنها مواد غذایی به مواد شیمیایی قابل مصرف بدن تبدیل می شوند. در این میان کبد در سوخت و ساز غذاها و اکثر داروها نقشی اساس دارد. لذا باید به اهمیت کبد در بهبود تغذیه و سلامتی عمومی بدن بسیار توجه کرد. کبد بیش از ۵۰۰ وظیفه  مهم و زندگی بخش را در بدن انسان بر عهده دارد. یکی از وظایف کبد این است که استرادیول را از خون میگیرد و از نظر شیمیایی آن را تغییر می دهد و از راه صفرا به درون لوله  گوارش میفرستد. به طور کلی کبد اندام پرکار و پرمشغله است، به طوری که در هر دقیقه حدود ۱/۵ لیتر خون از آن میگذرد. کبد سالم به قدری پرکار است که در اثر فعالیت آن مقدار زیادی گرما تولید می شود، به طوری که شما پس از مصرف غذای سنگین احساس گرما می کنید، این عضو با داشتن ۳۰۰ میلیارد سلول به منزله ی یک آزمایشگاه مجهز و بسیار مهم عمل می کند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *