قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / کتامین مخدر هست، نیست، چیست؟
کتامین
کتامین

کتامین مخدر هست، نیست، چیست؟

کتامین مخدر هست، نیست، چیست؟

کتامین

کتامین عموماً به عنوان یک داروی هوش بر (بیهوشی)، توسط دامپزشکان، به صورت قانونی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی در محافل خوشگذرانی به عنوان ماده  غیرمجاز سوء مصرف می شود. کتامین را می شود تزریق کرد، تدخین و یا استنشاق کرد. کتامین نیز جزء یکی از مواد معروف تجاوز است، که مثل GHB و رو هیپنول توسط متجاوز جنسی در نوشیدنی قربانی ریخته میشود.

کتامین میتواند باعث از بین رفتن توجه و اختلال حافظه شود. در مصرف مقادیر زیاد، فرد ممکن است دچار علائمی شبیه به علائم مصرف فنسیکلیدین (گرد فرشته)، مثل توهم، حالت شبه رؤیا، یا هذیان گردد. حتی مقادیر بالاتر کتامین میتواند باعث افزایش فشار خون، افسردگی، و گرفتاری شدید تنفسی شود که ممکن است منجر به مرگ گردد.

کتامین داروی تضعیف کنندهٔ سلسله اعصاب مرکزی و هوشبری است. این دارو در سال ۱۹۶۳ به عنوان جایگزینی برای فن‌سیکلیدین و برای مصرف در دامپزشکی تولید شد. در مقایسه با برخی دیگر از داروهای هوش‌بری، کتامین کم‌خطرتر است چون تنفس و گردش خون را متوقف نمی‌کند و عق زدن غیر ارادی (gag reflex) را از کار نمی‌اندازد.

کتامین در انسان آثار توهم‌زا ایجاد می‌کند و به این علت در پزشکی استفاده‌ٔ کمی دارد، اما همچنان در دامپزشکی برای هوشبری رایج است. کتامین برای این آثار توهم‌زا مورد مصرف تفریحی قرار می‌گیرد.

آثار کوتاه‌مدت کتامین شامل توهم، احساس انفکاک از خود و دنیای اطراف، تغییر درک از وضعیت فیزیکی بدن، خوددگربینی، روان‌آشفتگی (دلیریوم)، احساس غوطه‌ورشدن، احساس غیرواقعی بودن دنیای اطراف (derealization)، دیدن رویاهای واضح و خطاهای ادراک و بینائی است. در دوزهای بالا و قبل از بیهوشی کامل، کتامین حس انفکاک شدید از دنیای اطراف ایجاد می‌کند که به کاف-چاله (K-hole) معروف است.

تا سال‌ها دانشمندان عوارض جانبی درازمدتی برای کتامین سراغ نداشتند، اما تحقیقات علمی جدید در اوائل دههٔ ۲۰۱۰ میلادی رابطه‌ای میان مصرف کتامین و نارسایی‌های شدید کلیه و مثانه گزارش کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی

کنترل استرس و زایمان زود رس

تاثیر استرس بر بروز زایمان زودرس

تاثیر استرس بر بروز زایمان زودرس   گاهی، درد زودرس زایمان با بروز کمردرد خود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *