قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / کرفس و فواید فراوان آن ….
کرفس
کرفس

کرفس و فواید فراوان آن ….

کرفس و فواید فراوان آن  ….

 کرفس 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی کرفس است .گیاهی است از  خانواده Umbelliferae نام علمی آن Apium graveolens L می باشد.کرفس وحشی در کتب فارسی با نام  «کرفس»، «کرفس الماء»، کرفش» و «کرسب» آمده است.

ترکیبات شیمیایی:کرفس وحشی طبق بررسی  دانشمندان شیمی و آزمایشگاه  دارای کمی اسانس روغنی فرار و آپی ئین است.  میوه  آن در حدود ۳-۲ درصد اسانس زرد رنک مایل به سفید دارد که شامل دی – لیمون ۹۰ ، دی – سلین  و ۳- ۵ / ۲ در صدسد انولید  و ۰/۵ درصد از سد انوئیک اسید انیدرید میباشد. بهعلاوه در تخم آن در حدود ۱۰ درصد مواد غیر محلول وجود دارد.

خواص کرفس

درمان گیاهی آسم

در هند ریشه  گیاه به عنوان مدر و اصلاح کننده مزاج و در موارد مدر و قاعده آور و به عنوان ضد عفونی کننده در موارد برونشیت و آسم در چین از کرفس وحشی برای تقویت معده و به عنوان خنک کننده، آرام بخش، اصلاح کننده مزاج، برای کمک په هاضمه، برای معالجه  ترشحات عادت ماهیانه و اختلالات گوارشی کودکان تجویز می شود. کمک بسیار مؤثری برای ازدیاد ترشح ادرار است. در هند و چین کرفس وحشی خام مهیج است ولی پس از پخته شدن قسمت عمده  خواص آن از دست میرود.

درمان گیاهی استسقا

در فیلیپین  جوشانده گیاه به عنوان مدر و قاعده آور استفاده میشود. ریشه   آن برای معالجه  استسقا و کولیک مصرف می شود. و تخم آن را برای کمک به رفع سوء هاضمه به عنوان محرک و ضد اسپاسم برای کنترل آسم و برونشیت میخورند.

درمان گیاهی درد پهلو

کرفس وحشی از نظر طبیعت طبق رای حکمای طب سنتی گرم و خشک است. ریشه آن سیاه رنگ با ریشک دراز باریک که کلا مصرف میشود و از نظر خواص دارویی از سایر اعضا آن قوی تر است و پس از آن تخم آن که از نظر خواص در درجه  بعدی قرار دارد استفاده می شود. در مورد خواص آن معتقدند که خوردن آن برای نفس تنگی، درد پهلو، سک سکه، رفع قی و دل پیچه و درد شکم مفید است. محرک اشتها و نیروی جنسی میباشد. اگر با دارو مسهل خورده شود به عمل آنها کمک میکند. ضد نفخ و باز کننده  گرفتگی و انسداد کبد و طحال میباشد.

درمان گیاهی سرخک

مدر است و قاعده آور و برای پاک کردن کلیه، مثانه، سرخجه، سرخک، لرزبلغمی، درد لگن خاصره، سیاتیک، نقرس، درد پشت و اکثر بیماری سرد بلغمی مفید است. اگر آب آن با آب انار و شکر جوشانیده و خورده شود به عنوان ضدسم اثر می کند و خوردن دم کرده  برگ و ریشه  آن برای مقابله با دارو سمّی کشنده و نیش گزندگان سمی مفید است. ضماد آن به تنهایی و یا با عسل ورم را تحلیل میبرد. کرفس برای گرم مزاجان مضر است و محرک صرع میباشد. مقدار خوراک از ریشه  آن تا ۱۲ گرم و اگر دم کرده  ریشه خورده شود ۴۰-۲۰ گرم است.

درمان گیاهی سنگ کلیه

ریشه  گیاه برای رفع عوارض مربوط به وجود اسید اوریک و سنگ کلیه و مثانه و یرقان و وجود آلبومین در ادرار و رفع سرفه مفید است. در موارد التهاب کلیه مصرف آن تجویز نمی شود.

عصاره  کرفس وحشی به مقدار ۵۰ گرم در روز مدر و ۱۵۰ گرم در روز تب بر است. غرغره  عصاره  تازه  برگ خام کرفس برای رفع عوارض کمبود ویتامین C مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *