قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / کرمک,عامل اصلی خارش مقعد کودکان
کرمک در کودکان
کرمک در کودکان

کرمک,عامل اصلی خارش مقعد کودکان

کرمک,عامل اصلی خارش مقعد کودکان

بیماری کرمک در کودکان

کودک شما ممکن است مانند بسیاری از کودکان دیگر دچار کرمک شود. این کرم های کوچک و سفید در اطراف مقعد حرکت کرده و باعث خارش شدید در این ناحیهمی شوند. بسیاری از کودکان مدرسه ای، به این عفونت انگلی واگیردار دچار می شوند. ابتلا به این ناراحتی ارتباطی به درآمد خانواده یا طبقهٔ اجتماعی ندارد و کودکان زیر پنج سال را نیز گرفتار میکند. این بیماری واگیردار بوده و سایر اعضای خانوادهٔ کودک انگلی به راحتی به آن مبتلا می شوند، به همین دلیل، هنگام مراجعهٔ بیمار به پزشک، تمام اعضای خانوادهٔ او تحت درمان قرار میگیرند.

636042059935475103

علت بیماری کرمک در کودکان

کرمک ها، انگل هایی رودهای هستند که آنتروبیوس نامیده میشوند. این بیماری از انسان به انسان منتقل شده و به طور مستقیم از حیوان به انسان سرایت نمی کند، ضمن ان که کرمک حیوانات با کرمک انسان تفاوت دارد و قادر به ایجاد عفونت در انسانکرمک ها در ناحیه مقعد تخم ریزی می کنند، به این جهت خاراندن ناحیه موجبچسبیدن تخم ها به دست کودک شده و از طریق تماس با دهان، دوباره وارد بدن می شود و یا از طریق تماس با سایر افراد (دست دادن و …) به دیگران منتقل می شود.

رختخواب، لباس ها، غذا، اسباببازیها و سایر لوازمی که از طریق تماس با کودک مبتلا به تخم انگل آلوده شده اند، میتوانند عفونت را منتقل سازند. این تخمها از طریق درآمیختن باگردوغبار اتاق، فضای آن را آلوده می کنند. دورهٔ زندگی و عفونت زایی این تخمها دو هفته است که طی این مدت می توانند به طور مستقیم (از طریق تنفسی و خوردن) و یا به طور غیرمستقیم (لمس کردن ذرات گرد و غبار و سپس تماس دست با دهان) موجب آلودگی فرد شوند.

تخمهای بلعیده شده در روده کوچک رشد میکنند و در عرض چند هفته، از طریق انتقال به رودهٔ بزرگ، بالغ می شوند. کرمک های ماده پس از جفتگیری با نرها به سمت مقعد حرکت کرده و در پوست ناحیهٔ مقعد تخم میگذارند. این حرکت بیشتر در هنگام شب روی می دهد. اگر کودک مقعد خود را بخاراند، تخمها بار دیگر دست او را آلوده میسازند و از طریق ورود به دهان این چرخه را تکرار می کنند و در عرض چند ماه مقدار زیادی کرمک در روده کودک انباشته میشود. تا زمانی که کرم بالغ در رودهٔ شخصی وجود دارد، خطر واگیری از میان نمیرود.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *