قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / کزاز چیست و علل آن کدام است؟
کزاز
کزاز

کزاز چیست و علل آن کدام است؟

کزاز چیست و علل آن کدام است؟

کزاز 

بیماری کزاز نوعی بیماری حاد و غالباً کشنده است که سیستم اعصاب را درگیر میکند و در سراسر دنیا نیز شایع است. میکروب کزاز معمولاً در خاک زندگی می کند و ابتلاء به آن در باغبانها، کشاورزان، کارگران و معتادان به مواد مخدر تزریقی (مورفین) بسیار شایع است. معمولاً متعاقب بریدن پوست دستها و یا هر عضوی در بدن انسان توسط ابزارهای باغبانی و یا در کارگاهها و کارخانجات، میکروب از راه زخم پوستی وارد جریان خون انسان شده و علائم بیماری کم کم بروز می کند. میکروب کزاز از خود نوعی سم تولید میکند. بیماری کزاز یکی از شایعترین علل مرگ نوزادان در کشورهای در حال توسعه است بدین علت که بند ناف نوزادان در بسیاری از موارد (به ویژه توسط ماماهای محلی و سنتی) توسط تیغ یا چاقوی غیر استریلی بریده شده و میکروب کزاز وارد بدن نوزاد شده و پس از حدود هشت روز وی را میکشد بدین علت در ایالت پنجاب هندوستان بیماری کزاز را، بیماری روز هشتم نام نهاده اند. حتی افتادن کودکان در خیابانها و ایجاد زخم و خراش در دست و صورت آنها می تواند عاملی برای ورود میکروب به بدن آنها باشد زیرا «اسپور کزاز» در خاک خیابانها و مدارس و کوچه ها به وفور یافت می شود. در ایران بیماری کزاز به ویژه در نوزادان شایع است و سالانه هزاراننفر مبتلا به این بیماری فقط در بیمارستانهای تهران و به مراتب بیشتردر شهرستانها بستری شده و تعداد زیادی هم جان خود را از دست میدهند.

علل بیماری کزاز

: عامل بیماری کزاز نوعی باکتری به نام «کلستریدیوم تتانی» است و قادر است به مدت ۲۵ دقیقه در دمای ۵ ۱۰ درجه

سانتیگراد زنده بماند، این میکروب در خاکهای کشاورزی و کود حیوانی و اکثر مکانهایی که از خاک پوشیده شده، زندگی میکند. دوره نهفتگی (کمون) میکروب کزاز از روز پیدایش زخم در سطح بدن تا بروز علائم بالینی مدت یک تا ۱۴ روز است و گاهی هم می تواند تا هفته ها و ماهها بعد ظاهر شود.

علائم بالینی کزاز، ضعف، احساس خستگی، عرق و لرز، بیقراری، گلو درد، سردرد، سفتی و قفل شدن فک و بسیاری از عضلات صورت و شکم و مهره ها، ایجاد چینهای عمیق در پیشانی، گره خوردن ابروها، به خارج و بالا کشیده شدن عضلات دهان (به مجموع علائم فوق، خنده شیطانی میگویند)، تشنجات عمومی بدن به ویژه متعاقب نور و سر و صدا.

انواع کزاز

، کزاز موضعی، کزاز نوزادان، کزاز مغزی، کزاز سر و صورت، کزاز اعصاب تنه و ستون مهره ها

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *