قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / کلسیم – فسفر در بدن چه کاربردی دارد؟
کلسیم - فسفر در بدن چه کاربردی دارد
کلسیم - فسفر در بدن چه کاربردی دارد

کلسیم – فسفر در بدن چه کاربردی دارد؟

کلسیم – فسفر در بدن چه کاربردی دارد؟

کلسیم 

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است و به طور متوسط ۱/۵ تا ۲ درصد وزن بدن یک انسان بالغ را تشکیل میدهد. کلسیم معمولاً با فسفر همراه است که مقدار آن هم ۰/۸ تا ۱/۱ درصد وزن بدن است به این ترتیب شخصی که وزن بدنش ۷۰ کیلوگرم باشد حدود ۱ تا ۱/۵ کیلوگرم کلسیم و ۰/۵ تا ۰/۷ کیلوگرم فسفر در ساختمان بدن خود دارد. نزدیک به ۹۹ درصد کلسیم و ۸۰ تا ۹۰ درصد فسفر در استخوان ها و دندانها متمرکز و بقیه در سایر نسوج بدن پراکنده است.

– کلسیم برای لخته شدن خون و عمل بعضی از آنزیمها و کنترل عبور مایعات از جدار سلولها نقش مهمی دارد. وجود کلسیم به مقدار مناسب در خون مسئول و جوابگوی انجام حالات متناوب انقباض و سکون عضله قلب است.

در مواردی که مقدار کلسیم خون کمتر از نرمال باشد.

حساسیت و قابلیت تحریک اعصاب افزایش مییابد. کلسیم در ترکیب پیچیده  با فسفر عامل مؤثری برای استحکام و سختی استخوان ها و دندان هاست. .

فسفر

فسفر قسمت اصلی و اساسی هر سلول زنده را تشکیل میدهد و در واکنش های شیمیائی با پروتئین ها و چربیها و هیدرات های کربن برای تهیه انرژی و مواد حیاتی لازم برای ترمیم و رشد بدن شرکت دارد. فسفر و کلسیم هر دو برای کار عضلات و در عکس العملهای طبیعی و نرمال اعصاب در برابر تحریکات عامل مهم و مؤثری به شمار می آیند. به طوری که ملاحظه می شود هر سال بر مقدار کلسیم بدن افزوده میشود و این افزایش در صورتی به شکل طبیعی میتواند انجام گیرد که کلسیم به قدرکافی از طریق مواد غذای وارد بدن شود و بدن نیز قابلیت مصرف آن را به طور طبیعی برای رشد داشته باشد. مقدار کلسیم و فسفر و نسبت درصد آنها در بدن در دوران رشد افزایش مییابد. 

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *