خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / کلسیم – فسفر در بدن چه کاربردی دارد؟
کلسیم - فسفر در بدن چه کاربردی دارد
کلسیم - فسفر در بدن چه کاربردی دارد

کلسیم – فسفر در بدن چه کاربردی دارد؟

کلسیم – فسفر در بدن چه کاربردی دارد؟

کلسیم 

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است و به طور متوسط ۱/۵ تا ۲ درصد وزن بدن یک انسان بالغ را تشکیل میدهد. کلسیم معمولاً با فسفر همراه است که مقدار آن هم ۰/۸ تا ۱/۱ درصد وزن بدن است به این ترتیب شخصی که وزن بدنش ۷۰ کیلوگرم باشد حدود ۱ تا ۱/۵ کیلوگرم کلسیم و ۰/۵ تا ۰/۷ کیلوگرم فسفر در ساختمان بدن خود دارد. نزدیک به ۹۹ درصد کلسیم و ۸۰ تا ۹۰ درصد فسفر در استخوان ها و دندانها متمرکز و بقیه در سایر نسوج بدن پراکنده است.

– کلسیم برای لخته شدن خون و عمل بعضی از آنزیمها و کنترل عبور مایعات از جدار سلولها نقش مهمی دارد. وجود کلسیم به مقدار مناسب در خون مسئول و جوابگوی انجام حالات متناوب انقباض و سکون عضله قلب است.

در مواردی که مقدار کلسیم خون کمتر از نرمال باشد.

حساسیت و قابلیت تحریک اعصاب افزایش مییابد. کلسیم در ترکیب پیچیده  با فسفر عامل مؤثری برای استحکام و سختی استخوان ها و دندان هاست. .

فسفر

فسفر قسمت اصلی و اساسی هر سلول زنده را تشکیل میدهد و در واکنش های شیمیائی با پروتئین ها و چربیها و هیدرات های کربن برای تهیه انرژی و مواد حیاتی لازم برای ترمیم و رشد بدن شرکت دارد. فسفر و کلسیم هر دو برای کار عضلات و در عکس العملهای طبیعی و نرمال اعصاب در برابر تحریکات عامل مهم و مؤثری به شمار می آیند. به طوری که ملاحظه می شود هر سال بر مقدار کلسیم بدن افزوده میشود و این افزایش در صورتی به شکل طبیعی میتواند انجام گیرد که کلسیم به قدرکافی از طریق مواد غذای وارد بدن شود و بدن نیز قابلیت مصرف آن را به طور طبیعی برای رشد داشته باشد. مقدار کلسیم و فسفر و نسبت درصد آنها در بدن در دوران رشد افزایش مییابد. 

telegram

همچنین ببینید

زگیل

زگیل (آزخ، گندمه)را حتما درمان کنید….

زگیل (آزخ، گندمه)را حتما درمان کنید….   زگیل (آزخ، گندمه) زگیل ها در واقع تومورهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *