قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / کلیاتی از بیماری زونا …..
بیماری زونا
بیماری زونا

کلیاتی از بیماری زونا …..

کلیاتی از بیماری زونا …..

زونا چیست؟

دوران طفولیت زمان ابتلاء به ویروس ابله مرغان و دوران کهولت زمان ابتلا به آن  زونا و ناراحتیهای مربو به ان است ویروس واریسلا زوسترعامل بروز آبله مرغان و زونا است که از خانواده ویروس تب خال است. این ویروس پس از بهبود بیماری ابله مرغان در درونسلولهای عصبی باقی می ماند و در دوران کهولت به صورت زونا ظاهر می شود.

سیستم ایمنی، بدن، شاید برای جندین دهه بتواند فوق را کنترل کند   ولی بنابه دلایل ناشناخته ، ویروس در سطح پوست فعال شده و تولید تاول هایی می کند که با خارش و درد شدیدی همراه است. کلمه زونا از کلمه لاتین به مفهوم  کمر بند  گفته شده است.

افراد مستعد ابتلا به زونا

culebrilla-zoster

دکترماریلین کاسیرر (مدیر اداره مبارزه با درد و ناراحتی کلینک امور بیماران سرپایی و ترانس در بوستون) میگوید راهی جهت پیشگویی و تشخیص افرادی که در آینده به زونا دچار می شوند و مبارزه و پیشگیری از آن وجود ندارد. ولی می توان گفت خطر ابتلا برای افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به علت بیماری ایدز، سرطانهای مختلف و دیگر امراض ضعیف شده بالاست. ظهور و عود ویروس آبله مرغان (واریسلا – زوستر) هر زمان ممکن است ولی خطر آن با افزایش سن زیادتر می شود. که به احتمال قوی به دلیل کاهش قدرتسیستم دفاعی بدن است.حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار شهروند مسن در سال به این بیماری دچار می شوند.

طبق گزارش نشریه پزشکی نیوانگلند، بعد از سن ۵۰ سالگی ۵ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر مبتلا به زونا و در سنین ۸۰ سالگی آمار فوق دو برابر می شود. زنان و مردان با علائم یکسان دچار بیماری می شوند. ویروس واریسلا – زوستر بسیار پایدار است و خطر ابتلاء برای کسانی که در کودکی به آن دچار می شوند در آینده بسیار زیاد است. طبق آمار، ۶۰ درصد افرادی که در کودکی آبله مرغان گرفته اند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *