قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / کلیاتی درباره شپش ها…..
شپش ها چگونه درمان می شود
شپش ها چگونه درمان می شود

کلیاتی درباره شپش ها…..

کلیاتی درباره شپش ها…..

اگرچه شپش ها معمولاً با فقر و شرایط نامطلوب زندگی همراهند ولی می توانند افراد را در هر طبقه اجتماعی بویژه کودکان را در ناحیه سر آلوده کنند. شپش ها سه نوع آلودگی ایجاد می کنند که عبارتند از: شپش سر، شپش تنه، و شپش عانه. شپش سر در میان کودکان دبستانی و افراد بزرگتری که در اقامتگاه های پرجمعیت زندگی می کنند، شایع تر است.

شپش سر از طریق تماس فردی و اشیایی مثل شانه و کلاه انتقال می یابد. تخم های شپش رشک نامیده می شوند و به صورت اجسام بیضوی خاکستری رنگ به ساقه موها می چسبند. شپش ها را می توان با شیوع کمتر در پس سر و پشت گوش ها یافت. در این عارضه خارش شدید و التهاب پوستی ناشی از خاراندن شایع است. شپش تنه معمولاً در بین افرادی که در شرایط غیربهداشتی و شلوغ زندگی میکنند، یافت می شود.

رشک ها روی موهای بدن یافت میشوند ولی شپش بالغ در درز لباسها زندگی می کند. گزیدگی های کوچک قرمز رنگ اغلب روی شانه ها، کفل ها، و شکم یافت می شوند. شپش عانه نسبتاً بزرگ و به اندازه یک کنه کوچک است و رنگ آن قهوه ای تیره مایل به سیاه است. رشک ها را می توان براحتی در قاعده ساقه موهای عانه پیدا کرد. انتقال معمولاً از راه مقاربت است.

درمان: درمان ارجح برای کلیه انواع شپش پوشاندن محل ضایعه باکرم پرمترین ۱ درصد (نیکس، رید، تریپل X) است. این کرم را می توان بدون نسخه خریداری کرد. این دارو بعد از استفاده از شامپو و استحمام به کار میرود و به مدت ۱۰ دقیقه در محل می ماند و سپس شسته می شود.

برداشتن رشک ها ضروری نیست. به خاطر داشته باشید که احتمال عود وجود دارد مگر آنکه شپش ها و رشک های درون لباس و رختخواب با شستشو از بین برود.کلیه اعضای خانواده باید به طور همزمان درمان شوند. شریک های جنسی باید حتماً درمان شوند وگرنه آلودگی مجدد بسیار محتمل است.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *