کلیاتی درباره گیاه توت الثعلب


 کلیاتی درباره گیاه توت الثعلب

 کلیاتی درباره گیاه توت الثعلب

  گیاهی است که در کازرون خوی، تبریز، زنجان، همدان، کرمان، کرج، پس قلعه، و در ارتفاعات  ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ متری نواحی مختلف کوه های البرز مانند کندوان، در  ۲۰۰۰ متری عمارلو، کبوتر چاک، در ارتفاعات ۱۸۵۰  متری راه بیورزن به چرم کش (عمارلو)، امامزاده ابراهیم (کلوان در در ارتفاعات ۵۴۰ متری می رویند و بیشتر زمین های گچی و جاهای غیرزراعتی وبیشه ها و چمن زارهای مرطوب را دوست دارد. گل های توت الثعلب در ماه اردیبهشت ظاهر می شود و تا تیرماه دوام دارد. توت الثعلب به دو نوع کوچک و بزرگ تقسیم شده است. گلهای توت الثعلب بزرگ، بزرگتر از گل های توت الثعلب کوچک است و گلهای آن تیرماه ظاهر می شود و تا شهریور دوام می آورد. شما باید توت الثعلب بزرگ و یا کوچک را در بهار و پاییز بچینید. آنها را از ریشه درآورید و با آب بشویید. بعد، آنها را قطعه قطعه کنید و در سبدی که هوا از آن عبور می کند بریزید. آن را در جای گرم و خشکی بگذارید تا بخشکد.

کمی از تاریخ توت الثعلب

توت الثعلب را قدیمی ها نمی شناخته اند. در قرن هفتم میلادی برای اولین بار آن را تحت عنوان رازیانه در کتابها آوردند و شرح دادند.«لازار ریویر» آن را در معالجهٔ دفع خلط خون و اسهال معمولی و اسهال خونی تجویز می کرد.در قرن پانزدهم آن را مثل نوشدارو می پنداشتند و یک پزشک چینی به نام «پنتزائو» آن را در بیماریهای سینه، انواع تب، اختلالات معده، و همچنین،در درمان طاعون و وبا توصیه و مصرف می کرد.

توت الثعلب چه دارد؟

ریشه توت الثعلب دارای اسانس فرار، نشاسته، سقز، قند، و املاح معدنی فراوانی است. توت الثعلب دارای اثر مهمی در اشتها، و تقویت بدن می باشد. آن را برای معالجه کمخونی، خستگی، و سرعت بهبود در دوره نقاهت نیز بکار میبرند. شما می توانید آن را برای درمان دردهای گلو، آنژین، برونشیت و سرفه بکار ببرید. توت الثعلب برای معالجه انواع قولنج، اختلالات هاضمه، و بالاخره، در مصرف خارجی برای التیام زخمها و برای معالجه خونریزی ها مؤثر و مفید است.

نسخه های توت الثعلب

معالجه آنژینپنجاه گرم ریشهٔ  توت الثعلب را که تکه تکه و خشک کرده اید، در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و یک دقیقه بجوشد. سپس، آن را از روی آتش بردارید و پانزده دقیقه به حالی خودش بگذارید تا دم بکشد. آنگاه، آن را صاف کنید و در طول روز چهار یا پنج فنجان کوچکی از آن را بنوشید.معالجه بی اشتهاییجوشانده توت الثعلب را به شرحی که در معالجه آنژین آمد، تهیه کنید و به همان مقدار مصرف نمایید. این جوشانده اشتها را به اشخاص کم خون، ضعیف، و یا کسانی که دوره نقاهت را می گذرانند باز می گرداند.معالجه برونشیتجوشانده ریشه توت الثعلب که نسخه آن را برای معالجه آنژین دادیم برای درمان برونشیت هم مؤثر و مفید است.معالجه قولنج هاپنجاه گرم ریشه خشک توت الثعلب را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و یک دقیقه بجوشد. سپس، آن را دم کنید و بنوشید. نوشیدن جوشانده توت الثعلب انواع قولنج ها را درمان می کند.معالجه اختلالات هاضمهجوشانده ریشه توت الثعلب که نسخه تهیه و مصرف آن در بالا ذکر گردید سوء هاضمه، نفخ شکم و ترشی معده را معالجه می کند.معالجه خونریزی  بواسیرجوشانده ریشه توت الثعلبی که طرز تهیه و مصرف آن در بالا شرح داده شد، برای جلوگیری از خونریزی بواسیر مفید و مؤثر است. با این جوشانده می توانید حمام ته نشین بگیرید تا سوزش و ورم بواسیر را برطرف کند و زخم آن را زودتر التیام بخشد. وقتی ورم و زخم بواسیر به این وسیله خوب شد، باز هم آن را ادامه دهید تا دوباره عود نکند.ضایعات سفید خانم هاجوشانده ریشه توت الثعلب که طرز تهیه و مقدار مصرف آن را در مورد آنژین شرح دادیم، به همان مقدار و همان صورت اگر مصرف شود، برای درمان ضایعات سفید خانمها بسیار مؤثر و مفید است و خانمهایی که مبتلا به آن هستند به این ترتیب راحت می شوند.معالجه زخم ها و جراحاتجوشانده ریشه توت الثعلب به مقدار پنجاه گرم در یک لیتر آب که باید یک دقیقه بجوشد و پانزده دقیقه دم بکشد و هرروز چهار بار و هر بار یک فنجان کوچک از آن نوشیده شود، در التیام زخمها مؤثر و مفید است.معالجه انواع سرفهجوشانده ریشه توت الثعلب که طرز تهیه و مقدار مصرف آن را در معالجه آنژین شرح دادیم، به همان مقدار اگر مصرف شود، سرفه های پیدرپی در اثر برونشیت و یا زکام و یا سیگار را برطرف می کند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد