کم خونی آپلاستیک چگونه درمان می شود..؟


کم خونی آپلاستیک چگونه درمان می شود..؟

کم خونی آپلاستیک چگونه درمان می شود..؟ 

کم خونی آپلاستیک

در کم خونی ناشی از عدم تولید واقعی، تولید کلیه عناصر مغز استخوان مثل سلولهای قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها کاهش مییابد. با این حال شرایطی نیز وجود دارد که در آن تنها تولید یک نوع سلول کاهش مییابد، مثل کاهش تولید گرانولوسیتها که به آن آگرانولوسیتوز (agranulocytosis)گویند.دلایل بسیاری برای کم کاری استخوان وجود دارد که عبارتند از پرتوتابی، سموم، و داروها. تعدادی از آنتی بیوتیک ها نیز می توانند در افراد خاص کم خونی ناشی از عدم تولید ایجاد کنند. دلیل این نوع کم خونی اغلب مشخص نیست که در این صورت به آن کم خونی ناشی از عدم تولید بدون علت (ایدیوپاتیک) گفته می شود.

علایم کم خونی آپلاستیک

علائم به سه دسته عمده تقسیم می شوند که هر کدام مربوط به کاهش تولید یکی از انواع اصلی سلولهای مغز استخوان است. کاهش تولید سلولهای قرمز باعث کم خونی می شود که با ضعف، خستگی و رنگ پریدگی همراه است. کاهش تولید سلولهای سفید موجب مستعد شدن به عفونت می شود. کاهش تولید پلاکتها میتواند منجر به کبودشدگی و خونریزی گردد

درمان کم خونی آپلاستیک

هنگامی که گمان میرود دارو مسبب کمخونی ناشی از عدم تولید است، قطع دارو ممکن است مشکل را کاملاً برطرف کند. کمخونی و خونریزی با تزریق فراورده های خونی مناسب درمان می شوند. عفونت با آنتی بیوتیکها درمان می شود. در برخی موارد پیوند مغز استخوان بویژه در افراد جوانتر بهترین امکان بهبودی را فراهم می کند. در افراد سالخورده تزریق گلوبولین اسبی ضد سلول های تیموس یا سیکلوسپورین ممکن است به تحریک مغز استخوان کم کار کمک کند.

اختلالات مغز استخوان

مغزی که داخل استخوان های شماست، بافت فعالی است که کلیه سلول های جریان خونتان را تولید می کند. مغز استخوان به طور طبیعی درست به اندازه ای سلول خونی تولید می کند که سلامتی شما را حفظ کند و مثلاً تولید خود را به هنگام نیاز و در پاسخ به عفونت یا از دست دادن خون افزایش می دهد. اختلالات هنگامی بروز می کنند که تعداد نامناسبی سلول - خیلی کم یا خیلی زیاد - تولید می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد