قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / کمخونی ناشی از ویتامین e
کمخونی ناشی از ویتامین e

کمخونی ناشی از ویتامین e

طبق پژوهشهایی که در سال ۱۹۸۵ صورت گرفت ۸۷ درصد زنان دچار کمبود ویتامین E، ۷۴ درصد دچار کمبود کلسیم، ۵۶ درصد دچار کمبود آهن و ۴۶ درصد دچار کمبود فولاسین هستند.”

بر اساسی تحقیقی که در انگلستان صورت گرفت از هر ۵ زن مبتلا به کمخونی فقر آهن همگی به شکنندگی ناخنها مبتلا بودند.

کمخونی ناشی از ویتامین E

کمخونی ناشی از ویتامین E در هر سنی پدید می آید. این گونه کمخونی در دوران بلوغ و یائسگی و همچنین در دوران بارداری و شیرده ی ایجاد میگردد. تشخیص کمخونی ناشی از کمبود ویتامین E از کمخونی ناشی از کمبود آهن غیرممکن است، مگر آن که تست کامل مقدار ویتامین E انجام گیرد؛ ولی چون اکثر پزشکان چنین آزمایشی را انجام نمی دهند و از ارزش ویتامین E آگاهی ندارند صرفاً مصرف مقدار بیشتر آهن را توصیه میکنند. متأسفانه بیشتر نمک های آهن (و شاید همهٔ آنها) ویتامین E را از بین میبرند. اغلب کودکان کم خون پس مصرف ویتامین Eسریعاً بهبود مییابند، در حالی که همین کودکان با وجود مصرفآهن  اضافی و حتی پروتئین و ویتامین B۶ همچنان کم خون باقی می مانند.

نکتهٔ مهم:

در درمان کم خونی، باید ویتامین E و آهن به فاصلهٔ ۸ تا ۱۲ ساعت با هم مصرف شوند. سال ۱۹۱۰ که تصفیهٔ غلات شروع شده و مصرف شکر فزونی یافت، کمبود این ویتامین وجود آمده است. به طوری که تخمین زده می شود قبلاً مقدار مصرف روزانهٔ ویتامین E مردم ۱۵۰ واحد بوده و اکنون به طور متوسط ۷/۴ واحد است.

کمبود ویتامین E موجب کمخونی، بزرگی پرستات، آسیب کبدی، سقط جنین و واریس رگها می شود.

فقدان ویتامین E در مادران باردار باعث می شود که نوزاد دچار یرقان گردد، زیرا وقتی  نوزاد پس از تولد در برابر اکسیژن قرار میگیرد گلبولهای قرمز خود را از دست میدهد. دیگر این که کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری از ویتامین E استفاده نکرده و یا با شیر خشک معنی ” تغذیه می شوند دچار کم خونی می شوند. آرد تصفیه شده و روغن هایی که به طریق شیمیایی استخراج می شوند، عامل اصلی کمبود ویتامین  E میباشند.” مواد غذایی که در آنها ویتامین E وجود دارد شامل: جوانهٔ گندم، سویا، بادام ها، اسفناج، سبزی های   برگ سبز، گندم کامل، تخم مرغ، روغن های گیاهی می باشد.

مطلب پیشنهادی

سرکلاژ

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم   بارداری های چندقلو برخی از متخصصان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *