قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / کمخونی ناشی از کمبود ویتامین ۱۲ B (کمخونی وخیم)
کمخونی
کمخونی

کمخونی ناشی از کمبود ویتامین ۱۲ B (کمخونی وخیم)

کمخونی ناشی از کمبود ویتامین ۱۲ B (کمخونی وخیم) 

ویتامین B۱۲ برای تولید سلولهای قرمز ضروری است. کبد معمولاً مقدار کافی ویتامین B۱۲ برای تداوم تولید سلولهای قرمز برای ۳ تا ۵ سال ذخیره می کند. اکثر رژیم های غذایی حاوی مقادیر کافی ویتامین B۱۲ است که از طریق روده کوچک جذب می شود. با وجود این جذب این ویتامین به ماده ای به نام عامل (فاکتور) داخلی بستگی دارد که توسط سلولهای پوشش داخلی معده تولید میگردد. در برخی افراد ترشح عامل داخلی کاهش مییابد و هنگامی که ذخایر ویتامینی کبد تخلیه شد این عارضه نهایتاً منجر به کم خونی می شود. علل کمتر شایع کمبود ویتامین B۱۲ شامل سوء جذب روده ای و دریافت ناکافی آن از مواد غذایی در گیاه خواران است.

علائم: علائم کمبود ویتامین B۱۲ مشابه سایر کمخونی هاست به علت قابلیت زیاد ذخیره سازی کبد و این واقعیت که سوء جذب کامل نادر است، شروع علائم معمولاً تدریجی است. در نهایت ضعف، رنگ پریدگی، خستگی و از نفس افتادن بروز میکند. زبان ممکن است ملتهب شود (گلوسیت) و فرد در آن احساس سوزش نماید. در بیماری خیلی شدید دستگاه عصبی نیز درگیر می شود و باعث اشکال در راه رفتن و حفظ مناسب تعادل میگردد.

درمان: وقتی قابلیت جذب ویتامین B۱۲ از دست رفت دیگر باز نمیگردد. این مسئله تزریق این ویتامین یا مصرف میزان زیاد فراورده های خوراکی آن را ایجاب می کند. وقتی ذخایر کبدی مجدداً پر شد یک بار تزریق ماهانه یا مصرف روزانه قرصهای ویتامین در نظر گرفته میشود. در صورت صلاحدید پزشک ممکن است بتوانید این ویتامین را به خودتان تزریق کنید. کمخونی ظرف حدود شش هفته اصلاح می شود. اگر علائم عصبی بروز کند ممکن است تا اصلاح آن ۱۸ ماه طول بکشد.

کمخونی 

کلیه کمخونی ها در یک چیز مشترکند و آن کاهش هموگلوبین خون است. هموگلوبین که ممکن است با آن آشنایی داشته باشید، پروتئینی در سلولهای قرمز است که اکسیژن را حمل می کند. کمبود هموگلوبین ممکن است در اثر تعداد کم سلولهای قرمز (مثلاً بعد ازخونریزی) یا مقدار کم هموگلوبین در هر سلول قرمز (هنگامی بروز می کند که مبتلا به کمبود آهن باشید) ایجاد شود. کلیه کمخونی ها صرف نظر از علتشان علائم مشترک خاصی مثل رنگ پریدگی، ضعف، و خستگی دارند. کمخونی در صورت شدت باعث سردرد، بی حالی، از نفس افتادن، خواب آلودگی، و گاهی زردی، از دست دادن میل جنسی، فقدان قاعدگی، و رفتار غیرعادی می شود.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *