قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / کمردردچگونه به وجود می آید؟
کمردرد
کمردرد

کمردردچگونه به وجود می آید؟

کمردردچگونه به وجود می آید؟

کمردرد

بیماری در بزرگسالان به صورت بی سروصدا و با کمردرد و درد ناحیه رانها شروع می شود و سپس به بازوها و دنده ها انتشار مییابد. درد، تیر نیست و به شکل قرینه و همراه با حساس شدن استخوان های گرفتار احساس می شود. عضلات بالای ناحیه گرفتار دچار ضعف میشوند و بیمار در هنگام بالا رفتن از پله ها و بلند شدن از وضعیت چهار زانو دچار مشکل می شود. راه رفتن بیمار به شکل «راه رفتن مرغابی» در می آید. در اکثر موارد تنها نشانه بیماری، خستگی مزمن و درد استخوانی است.

بیماری با تجویز هفتگی ۲۰۰/۰۰۰ واحد ویتامین D به مدت ۴ تا ۶ هفته و سپس روزانه ۱۶۰۰ واحد یا هر ۴ تا ۶ ماه،۲۰۰/۰۰۰ واحد از ویتامین مزبور به خوبی درمان می شود.

سفتق (بیرون زدگی) دیسک مهره ای که به اشتباه به آن «لغزندگی» هم گفته می شود در اثر پاره شدن حلقه فیبری خارجی «حلقه فیبری» یا «annuluS fibrOSuS») دیسک بین مهره ای و در نتیجه، بیرون زدگی بخش نرم مرکزی مهره (موسوم به «هسته نرم» یا «nucleuSpulpOSuS» به وجود میآید. واژه متداول «لغزندگی دیسک»، اصطلاحی ناصحیح است زیرا دیسک بین مهره ای به طور کاملاً محکم در بین دو مهره قرار میگیرد و نمیتواند دچار لغزندگی و یا حتی «خارج شدن از محل خود» شود ولی دیسک میتواند دچار چرخش یا کشیدگی خفیف شود. همچنین ممکن است دیسک دچار پارگی، فتق (بیرون زدگی)، تغییر فیزیکی بافتی (استحاله یا دژنراسیون) شود. البته ممکن است جسم (تنه) یک مهره نسبت به تنه مهره مجاور خود، دچار لغزش نسبی شود که به این وضعیت اسپوندیلولیستزیس (Spondylo listhesis) به معنی تغییر مکان (لغزش) مهره بر روی مهره تحتانی و به سمت جلو گفته میشود و میتواند دیسک بین دو مهره را تخریب کند. بیرون زدگی دیسک مهره ای ممکن است در هر مهره  روی دهد ولی بیرون زدگی دیسک گردنی و کمری از سایر مهره ها شایع تر است. بیرون زدگی مهره های کمری شایع ترین نوع بیرون زدگی های مهره ای است و موجب کمردرد (لومباگو؛ lumbag0) می شود که اغلب با درد ساق پا نیز همراه است که در این صورت به آن «سیاتیک»(Sciatica) می گویند.

اکثر موارد بیرون زدگی دیسک بین مهره ای در دهه سوم یا چهارم زندگی، یعنی هنگامی که هسته نرم (nucleus pulpOSuS) هنوز حالت ژلاتینی دارد روی میدهند. با افزایش سن، این هسته خشک می شود و خطر بیرونزدگی آن بسیار کاهش مییابد. پس از ۵۰ یا ۶۰ سالگی، اغلب آرتروز و یا تنگی مجرای مهره ای باعث ایجاد کمردرد یا دردساق پا می شوند. بیرون زدگی دیسک کمر، اغلب در مهره های چهارم و پنجم کمری یا در بین مهره پنجم و استخوان خاجی روی میدهد و بیماری با درد ناحیه کمر، باسن ها و ران همراه است و ممکن است به پا و یا انگشتان پا امتداد پیدا کند. گرفتاری عصب سیاتیک شایع تر از سایر اعصاب است. عصب رانی هم ممکن است گرفتار شود و در تمام یک یا هر دو ساق و یا حتی پاها ایجاد گزگز نماید و یا با سوزش ران ها و ساق ها همراه باشد. فتق دیسک ممکن است در افرادی که دایماً در حالت نشسته قرار دارند و به ویژه در اشخاصی که مرتباً اجسام سنگین را بلند می کنند ایجاد شود. آسیب دیدگی های ضربه ای (سریع) دیسک های کمری به طور شایع هنگامی ایجاد می شوند که فرد بر روی مچ پا خم شده و ناگهان، بدون استفاده از ساق ها از جا برمیخیزد. کمردرد خفیف نشان دهنده پارگی کلی دیسک است که ممکن است موجب بروز یک رویداد ضربه ای ناشی از خم شدن برای برداشتن شیئی مانند مداد از روی زمین شود. علایم فتق دیسک مهره ای بر حسب محل آن و انواع بافت های نرم گرفتار متفاوت است و میتواند از درد خفیف یا عدم وجود درد در مواردی که فقط دیسک، آسیب دیده است تا درد شدید و مقاوم گردن یا کمر، با انتشار به نواحی مربوطه متغیر باشد. سایر علایم عبارتند از: تغییرات حسی مانند کرختی، گزگز، ضعف عضلانی، فلج و تغییر رفلکس های تاندونی. چنانچه فتق دیسک در ناحیه کمر باشد ممکن است به دلیل تحرک عصب سیاتیک، درد مسیر مزبور نیز وجود داشته باشد. معمولاً برخلاف درد گرفتگی عضلانی که ضربانی است یا شدت و ضعف پیدا می کند، دردناشی از بیرون زدگی دیسک مداوم است. ممکن است بیرون زدگی بدون درد یا با درد خفیف باشد و این، به محل گرفتاری بستگی دارد. چنانچه «هسته نرم» دچار بیرون زدگی بر بافت های نرم یا اعصاب فشار وارد نیاورد ممکن است علایمی ایجاد نشود اکثر فتق های دیسک بین مهره ای خود به خود طی حدود ۶ هفته بهبود مییابند و نیاز به جراحی ندارند. داروهای ضددرد غالباً در ابتدا، در زمان حاد بودن درد تجویز میشوند تا به بیمار اجازه داده شود که در مرحله بعدی تحت درمان با ورزش و کشش قرار گیرد.

ادامه کمردردچگونه به وجود می آید قسمت ششم

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *