قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / کمردردچگونه به وجود می آید قسمت اول
کمردرد
کمردرد

کمردردچگونه به وجود می آید قسمت اول

کمردردچگونه به وجود می آید؟!

کمردرد

کمردرد از مشکلات بسیار شایع مهره ای است. کمردرد در اثر ترکیبی از استفاده بیش از حد، کشش عضلانی و وارد آمدن آسیب به عضلات، رباط ها (لیگامانها) و دیسک های مهره ای روی می دهد. بسیاری از متخصصان معتقدند با گذشت زمان، کشش عضلانی می تواند منجر به عدم تعادل کل ساختمان مهره ای شود و در نتیجه، تنش مداوم در عضلات، رباط ها، استخوان ها و دیسک ها به وجود می آید که موجب مستعد شدن بیشتر ناحیه کمر به آسیب های مکرر بعدی خواهد شد.

کمردرد ممکن است به شکل حاد، تحت حاد یا مزمن تظاهر کند. به طور معمول، علایم کمردرد طی ۲ تا ۳ ماه پس از شروع بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کنند. در تعداد چشمگیری از افراد، کمردرد، عود کننده است و شدت و ضعف پیدا می کند و در عده کمی مزمن می شود. کمردرد حاد ممکن است در اثر ضربه مانند تصادف رانندگی یا افتادن بر روی زمین روی دهد. این نوع کمردرد ناگهانی ایجاد می شود. در موارد حاد، بیشتر بافت های نرم، مانند عضلات، رباطها و تاندون ها آسیب می بینند. در آسیب دیدگی های شدید یا آسیب های ناشی از پوکی استخوان یا سایر علل استخوانهای ضعیف شده مهره ها شکستگی مهره در ناحیه کمر نیز ممکن است روی دهد. ممکن است بعضی از افراد دچار درد ناحیه دنبالچه باشند و در برخی دیگر، درد در مفصل خاجی لگن در کف مهره کمری ایجاد میشود. کمردرد مزمن معمولاً شروعی بی سر و صداتر دارد و طی دوره دراز مدتی روی میدهد. علل فیزیکی عبارتند از: آرتروز، آرتریت روماتویید، دژنراسیون(استحاله یا تغییرشکل) دیسک های بین مهره ای یا فتق دیسک، شکستگی مهره (مثلاً ناشی از پوکی استخوان یا به ندرت تومورهای استخوانی (از جمله، تومورهای استخوانی) یا عفونت. علل روانی یا عاطفی یا سایر عوامل غیر آناتومیک نیز میتوانند منجر به کمردرد شوند. معمولاً تشخیص علت زمینه ای کمردرد به وسیله پزشک، متخصص ارتوپدی، فیزیوتراپیست یا متخصص کایروپراکتیک صورت میگیرد. معمولاً تشخیص کامل از طریق استفاده از مجموعه شرح حال بیمار، معاینه فیزیکی (از جمله معاینه رفلکس های تاندونی) و در صورت لزوم، آزمایش های تشخیصی، مانند سی تی اسکن، MRI یا رادیوگرافی با اشعه X صورت می گیرد. متخصصان کایروپراکتیک، متخصصان استئوپاتی (بیماری های استخوان)، فیزیوتراپیست ها، متخصصان

بیهوشی / درد و متخصصان ارتوپدی یا جراحان اعصاب در تشخیص و درمان کمردرد تخصص دارند.

در اکثر بیماران، کمردرد بدون نیاز به جراحی درمان می شود. در کمردردهای حاد و کوتاه مدت، درمان های خاص خانگی موثر واقع می شوند. این درمانها عبارتند از:

توصیه به فعال بودن۔ استفاده از ضددردها مثل داروهای ضددرد غیر استروییدی (مانند ایبوپروفن یا دیکلوفناک) یا استامینوفن دستکاری مهره ها در دردهای حاد یا مزمن، معاینه مخصوص بالینی میتواند مشخص کند که کدام موارد بهتر به دستکاری پاسخ میدهند.

شل کننده های عضلانی برای کمردردهای حاد یا مزمن

داروهای ضدافسردگی برای کمردردهای مزمن

ورزش برای کمردردهای مزمن

برنامه های ویژه و منظم درمانی برای کمردردهای تحت حاد یا مزمن مصرف منظم مسکن های بدون نیاز به نسخه ممکن است تنها کار ضروری باشد. استراحت به مدت کوتاه مفید است ولی طولانی تر شدن آن از ۲ روز در واقع بیشتر زیان آور است تا مفید. چنانچه درمان های خانگی بی فایده بودند به پزشک مراجعه نمایید تا داروهای قوی تر یا درمان دیگری توصیه کند. مقادیر کم انواع خاص از داروهای ضدافسردگی به ویژه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مثل آمی تریپتیلین). استقل از اثر آنها بر افسردگی موجب تسکین کمردرد می شوند.

فیزیوتراپیست ها از درمان های مختلفی شامل کمپرس گرم، کمپرس یخ، اولتراسون، تحریک الکتریکی و روش های آزادسازی عضله برای تسکین درد عضلات و بافت های نرم کمر استفاده می کنند. سپس با تسکین درد، ورزش های اختصاصی برای افزایش انعطاف پذیری بدن، تقویت عضلات پشت، کمر و شکم و بهبود وضعیت بدن تجویز میشود. استفاده منظم از این روش ها از عود کمردرد پیشگیری می کند. چنانچه درد با روش های قبلی تسکین نمییابد و به ساق پا انتشار پیدا می کند ممکن است از تزریق کورتون به داخل فضای اطراف نخاع (فضای اپیدورال) استفاده شود. تزریق کورتون به کاهش التهاب اطراف ریشه های عصبی کمک میکند ولی معمولاً مدت تسکین درد کمتر از ۶ هفته است در بعضی موارد از تزریق داروهای بی حس کننده به داخل یا نزدیک ساختمان هایی که تصور می شود موجب بروز کمردرد شده اند استفاده میشود. مطالعات اولیه نشان داده اند که سیم بوتولیسم(بوتاکس)نیز ممکن است احتمالا از طریق فلج کردن عضلات دچار اسپاسم موجب تسکین کمردرد شود.

ادامه.کمردردچگونه به وجود می آید قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *