قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / کمردرد چگونه به وجود می آید؟
کمردرد
کمردرد

کمردرد چگونه به وجود می آید؟

کمردرد چگونه به وجود می آید؟

کمردرد

نحوه خوابیدن صحیح را فرا بگیرید. تشک هایی که در قسمتهای تحمل کننده وزن زیاد بدن دچار فرورفتگی و گودی هستند موجب درد کمر یا پشت می شوند. تشک های مناسب، نه زیاد سفت هستند و نه بیش از حد نرم، تشک های نامناسب فشار زیادی بر شانه ها و لگن وارد می آورند و در نتیجه، فرد احساس ناراحتی میکند و گردش خون وی با تأخیر صورت می گیرد و اختلال خواب ایجاد می شود زیرا فرد مجبور می شود به طور مکرر نحوه دراز کشیدن خود را تغییر دهد.

تشکهای مناسب به خوبی نسبت به وزن بدن واکنش نشان میدهند و با انحناهای بدن تطابق پیدا می کنند و به آرامی نقاط فشار را کاهش میدهند. در مطالعات به عمل آمده، خوابیدن بر روی سطح چوبی به طور قابل ملاحظه ای ناراحت تر از خوابیدن بر روی تشک (اعم از تشک معمولی یا تشک ارتوپدی) تشخیص داده شد. تشک و بالش باید به نحوی طراحی شده باشند که مهره ها در حالت طبیعی خود قرار بگیرند. تشک و بالش باید از حداکثر قابلیت تنظیم با انحناهای بدن برخوردار باشند، سر را به خوبی نگه دارند و نقاط فشار را حذف کنند. بالش باید

به نحوی باشد که گردش هوا در ناحیه صورت را افزایش دهد و ضد حساسیت باشد. بالش و تشک به طور سنتی از اسفنج (ابر) و فیبر ساخته می شوند ولی امروزه انواع جدید بالش و تشک، از جنس اسفنج های مخصوص ساخته شده اند که ماده حساس به گرما هستند که در اثر قرار گرفتن بدن بر روی آنها، شکل بدن را به خود می گیرند. بالش های ارتوپدیک در اختلالاتی نظیر قطع تنفس هنگام خواب، خرخر کردن، بی خوابی، اشکال تنفس، مشکلات گردش خون، بازگشت اسید معده به مری، کمردرد، درد سیاتیک، درد گردن، ضربات شلاقی گردن و برخی موارد دیگر مفید واقع می شوند. در هنگام خرید تشک نباید با فشار دادن آن به وسیله دست کیفیت آن را تعیین کرد بلکه بهتر است به مدت ۱۰ دقیقه روی آن (به پشت یا به پهلو) دراز کشید. ستون مهره های افراد جوان تر می تواند تشک سفت را تحمل کند ولی در افراد میان سال و مسن که بیشتر دچار کمردرد می شوند، تشکهای متعادل تر (با سفتی متوسط)بهتر هستند. به نحوی بخوابید که سرو تنه در یک خط مستقیم قرار بگیرند. وقتی به یک پهلو میخوابید باید بدن به نحوی واقع شود که ستون فقرات و گردن خمیدگی پیدا نکنند. به جای قرار دادن چند بالش در زیر سر، فقط از یک بالش مناسب و طبی و استاندارد یا بالش ارتوپدی استفاده کنید. شایع ترین علت استحاله (تغییرشکل) دیسک مهره ی، وارد آمدن ضربه های کوچک یا بزرگ، مانند بلند کردن ساده اجسام سنگین است.

در موارد شدید بودن درد، درمان های غیر جراحی مرسوم غالباً بی تأثیر هستند، ولی در غالب موارد فیزیوتراپی، مجموعه (chiropractic manipulative therapy; ICMT)) داروهای ضد التهاب غیر استروییدی، کایروپراکتیک یا تزریق نخاعی موثر واقع می شوند. چنانچه درمان محافظه کارانه طی ۲ تا ۳ ماه موثر واقع نشود، درمان جراحی توصیه می شود. چنانچه درد کمر یا ساق پا موجب محدودیت فعالیت عادی شود، یا در صورت وجود ضعف یا کرختی ساق پاها، مشکل بودن راه رفتن یا ایستادن، یا بی تأثیر بودن درمان دارویی یا فیزیوتراپی ممکن است جراحی (غالباً به صورت ادغام مهره ها) ضرورت یابد

پوکی استخوان (OSteOporOSiS) نوعی بیماری استخوانی است که احتمال شکستگی استخوان را افزایش

میدهد. می توان از پوکی استخوان با ایجاد تغییراتی در نحوه زندگی و گاهی با مصرف دارو پیشگیری کرد و در افراد مبتلا به پوکی استخوان، درمان عبارت است از تغییر شیوه زندگی، پیشگیری از زمین خوردن و مصرف داروها (کلسیم ویتامین D، بسیفوسفونات ها و چندین نوع داروی دیگر). نشانه های شکستگی های همراه با فشردگی مهره ها عبارتند از: کمردرد ناگهانی، اغلب توام با درد تیر کشنده ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب و به ندرت همراه با تحت فشار واقع شدن نخاع و ایجاد نشانگان (سندرم) دم اسب نرمی استخوان (استئومالاسی OSteomalacia) در اثر معدنی شدن (مینرالیزاسیون) ناکافی یا تأخیری استخوان ایجاد می شود و باراشیتیسم دوران کودکی مطابقت دارد و در حقیقت فرم خفیف تر آن است و در بزرگسالان دیده میشود. بیماری ممکن است به صورت دردهای منتشر استخوانی، ضعف عضلانی و شکنندگی استخوان ها تظاهر یابد و علت شایع آن، کمبود ویتامین D است که به طور طبیعی از راه رژیم غذایی و/یا تماس با نور آفتاب به بدن میرسد. نرمی استخوان، نقص در معدنی شدن شبکه پروتئینی استخوان (موسوم به استئویید) است که در اثر کمبود ویتامین D ایجاد می شود. کمبود تماس با نور آفتاب به ویژه در افراد دارای پوست تیره، کمبود مقدار ویتامین Dدر رژیم غذایی یا اشکال در متابولیسم ویتامین D و فسفر، سوء تغذیه دوران بارداری، نشانگان (سندرم) سوء جذب و نارسایی مزمن کلیه از علل ایجاد نرمی استخوان هستند.

ادامه کمردردچگونه به وجود می آید قسمت پنجم

 

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *