کمی درباره درخت غار بیشتر بدانید…..


کمی درباره درخت غار بیشتر بدانید…..

کمی درباره درخت غار بیشتر بدانید.....

 

درخت غار.-LAURUS NOBILIS L

درخت همیشه سبز چندین ساله از خانواده غار - Lauraceae است که بلندیش بعضاً تا ۴۰ متر میرسد. سواحل مدیترانه وطن غار محسوب میشود. در اساطیر یونان درخت غار به آپولون که بدن خود را با شاخه های غار زینت می داد بخشیده شده است. تاج افتخار که از شاخه های غار آماده می شد همیشه سمبل فیروزی و شرف محسوب می گشت. در دوره های بسیار قدیم کیشی به وجود آمده که تا روزگار ما باقی مانده است. آپولون - خدای زیبایی و آفتاب و معیار زیبایی مرد- همیشه با تاج افتخار از جوانه های غار بر روی سر تصویر می شد. در گذشته امپراتوران رم با چنین تاج افتخاری فاتحان را تاج گذاری می کردند. در روزگار ما تاج افتخار همچنان به عنوان جایزه نمادین برندگان مسابقاتورزشی خدمت میکند. این گیاه در ماه های اسفند تا اردیبهشت گل می کند و میوه اش ماه های شهریور تا آبان میرسد. غار اساساً در مناطق گرمسیر گرجستان پرورش مییابد. همچنین در بعضی مناطق کریمه و آذربایجان می روید.برگهای آن را در تیرماه و یا بهار جمع و در سایه خشک میکنند. به میوه آن تا ۰/۷٪ روغن معطر و ۲۴ - ۲۶٪ چربی دارد که خوش بو بوده و رنگ آن زرد و سبز می باشد. این ماده روغن میوه درخت غار نامیده می شود

اهمیت اقتصادی

برگهای خشک شده غار به عنوان ادویه استفاده شده، به کنسروهای ماهی، سبزیجات و گوشت و ماهی اضافه میگردد. برگهای غار در صورت زیاد جوشیدن مزه تلخ پیدا می کنند. بنابراین آنها را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از آماده نمودن به غذا اضافهمی نمایند. غیر از این، برگ غار به خوراک های ترش، خورشهای خامه ای، ترشی ها و سبزیجات شور (کلم، قارچ و غیره) افزوده می شود. غالبا برگهای با کیفیت را بدون دمچه استفاده می کنند.در طب سنتی روغن غار برای درمان کوله سیستیت مزمن و بیماری سنگ کیسه صفرا (به مقدار ۱۰ تا ۱۵ قطره آمیخته با شیر، ماست و یا چای روزی ۲ تا ۳ بار) آشامیده می شود. شیره آبی برگهای غار برای درمان بیماری قند مورد استفاده قرار میگیرد.

روش مصرف

یک یا ۲ قاشق سوپخوری برگهای خرد شده غار (۲۰ تا ۴۰ عدد) را با دو استکان آب گرم ۱۵ دقیقه روی شعله ملایمجوشانده، صاف کرده و مینوشند. عصاره ی الکلی برگهای غار به مقدار ۲۰ تا ۳۰ قطره روزی ۳ تا ۴ بار، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از غذا آشامیده می شود. روغن غار و همچنین برگهای خرد شده ی آن که باکره مخلوط شده، برای درمان روماتیسم، فلج، سرماخوردگی، جرب ، آماس ها و به عنوان داروی ضدتشنج استفاده میشود. با خواباندن برگهای غار در ۲۰۰ میلی گرم روغن نباتی (روغن پنبه یا آفتاب گردان) به مدت ۳ تا ۶ شبانه روز و سپس صاف کردن آن ماده ای به دست می آید که میتوان آن را به شکل موضعی برای درمان فلج به کار برد. در طب کهن از برگها، پوست، ریشه، میوه، دانه میوه و روغن تازه غار به عنوان دارو استفاده می شد. به قول ابن سینا تمام اجزای آن بسیار گرم و خشک کننده است. غار برای درمان ضعف اعصاب، فلج عمومی، فلج عصب صورتی (فاسیال)، آماس کبد و طحال، دل پیچه و درد مفاصل داروی مناسبی بوده و روغن آن ناتوانی را از بین میبرد. غار و روغن آن سردرد را بهبود بخشیده و بر دردهای گوش مؤثر است. همچنین برای درد کبد نیز مفید می باشد. پوست غار دیوارهای معده را ضعیف کرده، استفراغ می آورد. روغن غار نیز استفراغ آور، پیشاب ران و ایجاد کننده خونریزی قاعدگی است. نشستن در وان حاوی جوشانده برگهای غار برای بیماریهای مثانه و رحم مفید است. اگر ۵/۹۲ گرم آن را میل کنند سنگ ها را خرد میکند. ضمن آن که دانه آن نیز همین خاصیت را دارد. برگ تازه ی غار برای پانسمان جای زنبورگزیدگی مفید است. به قول پزشکان قدیم غار پادزهر همه گونه زهر است.در طب معاصر روغن غار که از راه له کردن دانه های آن حاصل می شود به مرهم ها و پمادهای مالیدنی روماتیسم افزوده میگردد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد