قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / کم خونی قلب چه عواملی دارد؟
کم خونی قلب
کم خونی قلب

کم خونی قلب چه عواملی دارد؟

کم خونی قلب چه عواملی دارد؟

کم خونی قلب چیست؟

یکی از امراض مهم قلب کم خونی یا آنژین دو پوآترین می باشد. این بیماری به شکل درد بسیار شدید در سمت چپ سینه یعنی ناحیه  قلب ظاهراین درد به قدر است که انسان مرگ را در برابر خود مجسم میکند و شاید از شدیدترین درد بدنباشد.راجع به عوامل و علل ایجاد کننده  آنژین دوبو آترین در علم طب جدید بحث زیاد است ولی آنچهمسلم شده و نتیجه به دست آمده این است که در اثر انقباض و تنگ شدن رگها مخصوص قلب، به قسمت از قلب خون نمی رسد و همین کم خونی است که چنین درد شدید را ایجاد می کنداخیراً چند نفر از اطباء متوجه شده اند که یکی از علل ایجاد همین بیماری (کم خونی قلب)، کشیدن سیگار و مصرف دخانیات می باشد، چون دود حاصل از دخانیات نیکوتین دارد و برای عروق به خصوص شریان ها زیان آور است و آنها را سفت، تنگ، باریک و لاغر میسازد. مضافاً دود دارای گودرون ھم می باشد که یکی از مهمترین علل روشن کردن آتش این مرض است. به طوری که سیگار کشیدن برای اشخاص مبتلا به کم خونی قلب در حکم خودکشی و با دست خود تیشه به ریشه خود زدن است.برای مداوا این بیماری از مصرف آب جوشانده  سنبل الطیب، غافل نشوید. اثر ذاتی سنبل الطیب این است که حساسیت زیادی اعصاب را کنترل و حرکات ضربانی قلب را منظم، و باعث تقویت قلب می شود، و آرامش کامل در ضربان قلب ایجاد می کند. البته در طب جدید شربت کالموفلورین ویتال که باز هم یکی از ترکیباتش از عصاره  سنبل الطیب میباشد، تجویز می شود.

مهمترین علائم ابتلا به کم خونی :

خستگی و احساس فرسودگی،رخوت و بی حالی،ریزش مو،بی قراری و ناراحتی،تنگی نفس و یا مشکل در تنفس،تمرکز ضعیف،تپش قلب،حساسیت به هوا سرد،حساسیت به هوا سرد،درد قفسه سینه،وزوز گوش ها،سردرد،تاثیر بر حس چشایی،خشکی زبان،مشکل در بلعیدن غذا،سندرم پای بی قرار، ناخن خشک و پوسته پوسته و یا قاشق سایرعلائم سودمند عبارتند از:میل به خوردن مواد غیرخوراکی:مانندخوردن خاک، کاغذ، موم، سبزه، ومو که می شود نشانه کمبود آهن باشد، با این وجود این حالت در کسانی که کم خونی نداشته باشند نیز دیده می شود.قبل از هر چیز باید وجود یا عدم وجود کم خونی و همچنین نوع آن را تشخیص دهید و بعد اگر لازم بود تحت نظر پزشک از مکمل ها استفاده کنید.

چه عوامل خطر کم خونی را افزایش می دهد؟

رژیم غذایی فاقد ویتامین ها مورد نیاز:رژیم  غذایی که میزان کمی آهن ویتامین b 12 و فولیک اسید در آنها موجود است، خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهد.
اختلالات روده ای: ابتلا به اختلالات روده که بر جذب مواد مغذی توسط بدن شما تاثیر می گذارد، می تواند خطر ابتلا شما به کم خونی را افزایش دهد.
قاعدگی: عموما زنان در سنین قاعدگی بیشتر از مردان و زنان یائسه دچار کم خونی می شوند.
بارداری:اگر شما باردار هستید، خطر ابتلا به کم خونی در شما افزایش می یابد.
بیماری ها مزمن: بیماری همچون سرطان، نارسایی کبد یا کلیه یا سایر بیماری مزمن خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهند.چگونه کم خونی را درمان کنیم؟
درمان کم خونی بسته به علت آن متفاوت است، بعضی از انواع درمان بیماری مربوطه شامل:
درمان کم خونی مربوط به فقرآهن:در این شرایط پزشک شما از مکمل های حاوی آهن برای تنظیم سطح گلبول قرمز خون استفاده می کند.
درمان کم خونی مربوط به رژیم غذایی:بیمارانی که کم خونی آنها به دلیل رژیم غذایی ناسالم آنهاست و رژیم غذایی آنها فاقد آهن است و یا کم آهن می باشد، باید اقدام به گنجاندن غذاها حاوی آهن همچون سبزیجات سبز تیره برگدار، کنگر فرنگی، زردآلو، لوبیا، عدس، نخود، سویا، گوشت، آجیل، آلو بخارا و کشمش در رژیم غذایی شان نمایند.

درمان کم خونی مربوط به بیماری ها دیگر:

اگر کم خونی به علت ابتلا به سایر بیماری ها باشد، می بایست برای درمان کم خونی بیماری مربوطه را درمان نمود. همچنین اگر علت کم خونی بعلت مصرف داروها از جمله داروها ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) باشد، می بایست دارویتان را با دارویی مشابه و بدون عارضه جایگزین نمایید.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *