قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / کم کاری تیروئید درمان دارد؟
کم کاری تیروئید
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید درمان دارد؟

کم کاری تیروئید درمان دارد؟

تیروئید کم کار چیست؟

اختلالات تیرویید در سراسر جهان بسیار شایع هستند و شامل تمام سنین می شوند. پرکاری تیرویید، کم کاری تیرویید، التهاب تیرویید و سرطان تیرویید، شایع ترین اختلالات تیرویید هستند و اغلب این بیماری ها به دلیل کمبود ید در بدن بوجود می آیند.
تیرویید غده  کوچک در ناحیه گردن و مسئول ترشح دو هومون مهم T3 و T4 است. هورمون ترشح شده توسط تیرویید همراه جریان خون در سراسر بدن حرکت کرده و وظایف مهم چون سوخت و ساز بدن را کنترل می کنند. این هورمون ها بر عملکرد تمام اعضا بدن از جمله قلب، مغز، عضلات و پوست تاثیر می گذارد. متابولیسم (سوخت و ساز) نقش موثر در دمابدن، ضربان قلب و نحوه سوزاندن کالری دارد. اگر میزان هورمون تیرویید کافی نباشد، بدن انرژی کمتر تولید می کند و به اصطلاح سوخت و ساز ان تنبل می شود.

علائم کم کارتیروئید

اضافه وزن و احساس خستگی

مطالعات نشان می دهد اضافه وزن ناگهانی یکی از مهمترین دلایل مشکلات هورمونی مرتبط با تیرویید است. افراد به غلط بر این باورند که افزایش دور کمر یکی از دلایل کم کاری تیرویید است. تحقیقات نشان می دهد کم کاری تیرویید معمولا سبب افزایش و احتباس آب در بدن می شود و افزایش دور کمر می تواند علل دیگر داشته باشد.خستگی مفرط نیز یکی از مهمترین دلایل کم کاری تیرویید است که در این مورد پزشک با آزمایشی ساده می تواند بیماری را تشخیص دهد.

کاهش وزن

کاهش ناگهانی وزن علامت خطرناک است و می تواند شروع خیلی از بیماری ها باشد.
پرکاری تیرویید یکی از مهمترین دلایل کاهش ناگهانی وزن است، زیرا در این حالت میزان سوخت و ساز بدن به میزان قابل ملاحظه  افزایش می یابد. پرکاری تیرویید علاوه بر کاهش وزن، با عرق فراوان و افزایش ضربان قلب همراه است.

تورم،  گردن درد و ایجاد توده در گردن

یکی از مهمترین دلایل اختلال تیرویید یا سرطان است که باید جدی گرفته شود. بنابراین با مشاهده این علائم باید در اولین فرصت به پرشک مراجعه شود.

کم کاری تیروئید در نوزادان

کمبود هورمون تیروکسین در خون نوزاد که به وسیله آزمایش خون بدو تولد مشخصمی شود

ایجاد اختلال و کندی در روند رشد طبیعی نوزاد (در صورت عدم درمان سریع)

اختلالات یادگیری و مشکلات ذهنی (در صورت عدم درمان سریع)

ضعف قوای جسمانی (کم توانی) (در صورت عدم درمان سریع)

بی اشتهایی یا کم اشتهایی شدید (در صورت عدم درمان سریع)

 

رژیم غذایی کم کاری تیروئید 

غذا دریایی مانند میگو، ماهی تن، ماهی ساردین و جلبک دریایی به دلیل غنی بودن از مقادیر بالاید می‌تواند مفید باشد. البته توجه داشته باشید ماهی آب‌شور نسبت به انواع پرورشی مفیدتر است. گیاه جینسینگ در تامین سلامت و تحریک و ترشح هورمون تیروئید و افزایش تابولیسم بدن موثر است.

درمان گیاهی کم کاری تیروئید

گیاه کوه وش و پنج انگشت نیز در کنترل کیفیت تیروئید موثر است. توجه داشته باشید هیچ داروی گیاهی یا روش دیگری جایگزین دارو کم‌کاری تیروئید که پزشک شما تجویز کرده، نخواهد شد و روش‌ فوق صرفا به‌عنوان روش‌ کمکی می‌تواند موثر باشد، نه جایگزین دارو.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *