قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / کنار رفتن لثه ها چگونه است؟
کنار رفتن لثه ها
کنار رفتن لثه ها

کنار رفتن لثه ها چگونه است؟

کنار رفتن لثه ها چگونه است؟ 

التهاب مزمن لثه نهایتاً منجر به تشکیل حفره های عفونی بین لثه ها و دندانها می شود که به «التهاب اطراف دندان» معروف است. سپس لثه ها اتصالات خود را به دندانها از دست میدهند و به زیر محل اتصال مینا به دندان کشیده میشوند. این پدیده باعث از دست رفتنبیشتر تکیه گاه استخوانی می شود که شایعترین علت از دست دادن دندان است.

درد معمولاً ایجاد نمی شود مگر آنکه عفونت ثانویه بروز کند. با رعایت مناسب بهداشت دندان و مراقبت از آنها می توان کنار رفتن لثه ها را متوقف کرد و حتی آن را به حالت اول بازگرداند. در موارد پیشرفته جراحی برای بستن حفره های عفونی ضروری است. در این موارد به دندانپزشک مراجعه کنید. در برخی موارد کنار رفتن لثه ها در اثر مسواک زدن بیش از حد ایجاد می شود. تنها تا هنگام پاکیزه شدن دندانها آنها را مسواک بزنید و سپس دهانتان را آسوده بگذارید.

پوسیدگی دندان و دندان درد

پوسیدگی دندان هنگامی آغاز می شود که پلاک روی دندان ظاهر گردد. پلاک لایه سختی متشکل از ذرات غذایی، ترشحات مخاطی، و باکتریهاست که بین دندانها و حاشیه لثه ها ایجاد می شود. باکتریها مواد قندی را تجزیه و اسید آزاد می کنند و از طرف دیگر کلسیم و فسفات مینای دندان را تجزیه و ایجاد حفره یا پوسیدگی دندان می نمایند. اگر پوسیدگی عمیق شود به ریشه دندان میرسد و باعث التهاب اعصاب و درد می شود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

دردی که به دندان خاصی محدود است یا توسط خوردن شیرینی ها، سرما یا گرما برانگیخته می شود، معمولاً در اثر پوسیدگی دندان به وجود می آید و باید هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در واقع درد یک فوریت دندانپزشکی است. بهترین تدبیر درمانی دندان درد جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

اصول اساسی مراقبت های پیشگیرانه باید به هر کودک خردسال آموزش داده شود تا در طول زندگی رفتار مناسب برای رعایت بهداشت دندانها در او القا شود.دخالت مواد نشاسته ای پخته و قندها در پوسیدگی دندان بویژه اگر بین غذاها و بدون مسواک زدن مصرف شود، بخوبی اثبات شده است. از مصرف خوراکیهای شیرین بین غذاها، آدامس های شیرین، و قندهای تصفیه شده به طور کلی بپرهیزید تا از مراجعات خود به دندانپزشک بکاهید و لباسهایتان نیز بهتر اندازه تان باشد!

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *