کنترل عوارض جانبی کورتیکواستروئیدها


کنترل عوارض جانبی کورتیکواستروئیدها

کنترل عوارض جانبی کورتیکواستروئیدها

 

امکان دارد مصرف کورتیکو استروئیدها را خیلی راحت تحمل کنید و از افزایش انرژی حاصل شده، احساس شعف کنید و یا برعکس ممکن است مدام درگیر خشم همراه با بی قراری نسبتا شدید باشید یا اینکه در طول دوره ی درمان دچار نوسانات خلقی شوید به طوری که در ابتدای درمان بشاش و پرانرژی بوده و در پایان دوره، وقتی دارو قطع می شود، به افسردگی دچار شوید.

اینکه از حدود و وسعت واکنش های احتمالی ناشی از کورتیکواستروئیدها آگاه باشید نکته ی مهمی است، زیرا این اثرات، برای یک شخص واحد، ممکن است در یک زمان رخ داده و در زمان دیگر بروز نکند. به عبارت دیگر، پاسخ درمانی مناسب و مثبت به این داروها در طول یک عود، الزاماً به این معنا نیست که همین پاسخ را در عود دیگر شاهد باشیم و به همین ترتیب یک بار تجربه ی منفی و ناخوشایند از این داروها، دلیل بر این نمیشود که اثرات آن ها همیشه منفی است.

اگرچه اغلب افراد درماان با کورتیکواستروئیدها به خوبی تحمل می کنند اما این داروها میتواند موجب برخی عوارض جانبی شود هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت - و به همین دلیل است که پزشکان توصیه به درمان کوتاهمدت سه تا پنج روزه -- با این داروها میکنند. عوارض فوری می تواند شامل ناراحتی معده، بالا رفتن قند خون، احتباسی آب در بدن / افزایش وزن، بی قراری، اختلال در خواب (می توان فهمید چرااکمد لباسها آنقدر تمیز می شود!) و نوسانات خلقی باشد. خوشبختانه، احتمالا دچار هیچ مشکلی نخواهید شد، اما در صورت بروز ناراحتی معده یا اختلال در خواب، پزشکتان در صورت صلاحدید، میتواند دارویی برایتان تجویز کند که این ناراحتیها را برطرف سازد.

(جوش) افزایش رشد ناخواسته ی مو، و در کنار آن مشکلات جدیتر و ناتوان کننده ای کورتیکواستروئیدها هیچگاه نباید به صورت مداوم استفاده شود، زیرا می تواند باعث آکنه همچورن زخم ܘܫܠܘ، آب مروارید 9 پوکی استخوان (نازک شدن استخوانها) گردد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد