قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / کنگر خوردن چه فایده ای دارد؟
کنگر
کنگر

کنگر خوردن چه فایده ای دارد؟

کنگر خوردن چه فایده ای دارد؟

کنگر خر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کنکر خر است گیاهی است از خانواده Compositae ، دو ساله به بلندی ۲۰۰-۵۰ سانتیمتر. ساقه  آن مثلثی، پوشیده از تارهای پنبه ای و به رنگ سفید و آبی روشن است. تمام قسمت ساقه و شاخه ها بال دار است که در کناره و نوک آنها خار وجود دارد. برگهای آن بزرگ، دراز، بیضی، با کنارهای خاردار می باشد. گلهایش به رنگ بنفش در یک طبق ضخیم و متراکم قرار دارند که منتهی به خار هستند و در انتهای ساقه  گل دهنده در تابستان ظاهر می شوند. تخم آن ریز، مثلث شکل، خاکستری رنگ و طعم آن شیرین است و بهترین آن سبز رنگ یا سبز مایل به زرد می باشد. این گیاه در تبریز، خوی، نزدیک ماکو، همدان، اصفهان، شاهرود، بسطام، شهمیرزاد، کردستان، آذربایجان غربی، دامنه های البرز، گچسر، دماوند در ارتفاع۲۶۴۰ متر از سطح دریا و کندوان در کنار جاده ها و اراضی دور افتاده و بایر می روید.

طبیعت آن: گرم و خشک است ولی عده ای آن را سرد می دانند.

نامهای دیگر گیاه کنگر خر در طب سنتی عبارت است از: شکاعی – چرخه – چرخله – خارزن بابا – بوقناق – شوکه البیضا.

خواص کنگر خر

داروی گیاهی ضد سم

آب دمکرده  آن را بنوشید. خشک کننده  رطوبت ها، ضدسم و قابض است.

درمان گیاهی زخم های سرطانی

۲-گذاردن لهٔ شده  تازه  آن یا مالیدن شیره  تازه  آن بر زخم، برای التیام زخم، کنترل زخمهای کچلی، جرب و زخم های سرطانی مؤثر است.

درمان گیاهی جذام

آب دمکرده  آن را بنوشید. مسهل است و برای بیماری های معده و کبد مفید می باشد، تب هایی کهنه را تسکین می دهد، جریان رطوبات از رحم و سایر اعضای بدن را قطع میکند، برای رفع فلج، رعشه و جذام مفید است، درد پشت را تسکین می دهد

درمان گیاهی قطع خونریزی

آب دم کرده  آن را بنوشید. برای قطع خونریزی از سینه و مقعد رفع ورم مقعد و التیام زخم مفید است

درمان گیاهی درد پشت

برای درمان بیماریهای معده و کبد و رفع تب های کهنه مؤثر می باشد، مسهل است، برای رفع فلج، رعشه، جزام، تسکین درد پشت و قطع جریان رطوبت از رحم و سایر اعضای بدن مفید است.

داروی گیاهی مسهل صفرا

بیست و پنج تا سی گرم از تازه  آن را همراه با ساقه هایش در نیم لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. چندبار قی ایجاد میکند و مانند مسهل صفرا عمل می کند.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *