کودکتان درسن دندان در آوردن است ؟این مطلب را از دست ندهید…


کودکتان درسن دندان در آوردن است ؟این مطلب را از دست ندهید…

کودکتان درسن دندان در آوردن است ؟این مطلب را از دست ندهید...

دندان درآوردن کودک و خوردن حریره و پوره :

وقتی در سن ۶ تا ۷ ماهگی یا دیرتر، دندانهای کودک سر می زند، ممکن است اشتهای کودک مختصری کم شود، یا به علت درد، کودک از خوردن حریره و پوره خودداری نماید. بعضی از کودکان نیز در حالی که دندانهایشان می روید، حریره و پورهٔ خود را می خورند و هیچ مشکلی ندارند.

علائم درآمدن دندانها:

بعضی از کودکان قبل از سر زدن دندانها، روی لثه هایشان برجستگی سفید رنگی پیدا شده و بزاق دهانشان نیز زیاد می شود، سپس لثهٔ آنها متورم و قرمز رنگ میگردد. بعضی از مواقع کودک ممکن است مختصری سرفه کند یا موقع خوابیدن ناآرامی کند. در چنین حالتی ممکن است کودک از خوردن حریره یا پورهخودداری نماید ( شکل شمارهٔ ۶۶).

اگر هنگامی که دندانهای کودک سر می زند تکهای  از هلو، سیب درختی، هویج نیمه پز شده، موز و یا خیار که قبلاً در یخچال نگهداری شده و سرد باشد یا میوه های خشک مانند انجیر، پرهلو یا تکه ای از نان خشکه یا تکه ای از پنیر سفت یا گوشت نیمه پز شده به او بدهید شدن مقداری از آن را نیز بخورد، کودک را مشغول می کند و به او آرامش می دهد.

اگر کودک این نوع غذاها رانمی خورد، می توانید حلقه های پلاستیکی کودک انگشت خود را داخل دهانش برده است. را داخل gfngfdjیخچال بگذارید تا سرد شود و به کودک بدهید تا به لثه های خود بمالد.

شکل ۶۶: چون دندانهای کودک سرزده است،کودک انگشت خود را داخل دهانش  برده است

بیشتر کودکان بدون هیچ مشکلی دندانهایشان سر میزند. بعضی از کودکان ممکناست در موقع سر زدن دندانها، دچار مختصری تحریک پذیری یا آب ریزش بیشتر از معمول گردند. اگر کودک چنین علامتی پیدا کرد، مادر می تواند مقداری داروی مسکندلایل و شواهدی وجود ندارد که بیماری هائی مانند عفونت ریه، اسهال و استفراغ،قرمزی ادرار، قرمزی گونه ها، تورم و زخمهای دهانی، اختلال در خواب و بدخلقی کودک را به دندان درآوردن نسبت دهیم. والدین باید آگاه باشند اگر کودک به چنین بیماریهائی مبتلا گردید، به دندان درآوردن نسبت ندهند و او را نزد پزشک ببرند تا درمان گردد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد