قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / کچلی سر در کودکان وشیوه های درمان آن
کچلی سر در کودکان
کچلی سر در کودکان

کچلی سر در کودکان وشیوه های درمان آن

کچلی سر در کودکان وشیوه های درمان آن

شایع ترین قارچهای کچلی در پوست سر کودکان رشد میکنند و باعث بیماری آنها میگردند و بعد از سن بلوغ تقریباً دیده نمی شوند. رشد این نوع قارچ ها احتمالا به وسیله ی اسیدهای چرب که در ترشحات غدد ترشح کننده ی چربی در پوست  وجود  دارد مهار میگردد. بنابراین کچلی سر در کودکان در آستانه ای ورود به سن بلوغ خود به خود بهبود مییابد. در این گروه از بیماریها دو نوع قارچ مختلف وجود دارد؛ یکی از نوع انسانی، و دیگری از نوع حیوانی یا از نوع سگی است.

کچلی از نوع حیوانی بیشتر از سگ و گربه به انسان سرایت و منتقل میشود. کچلی از نوع انسانی به شدت واگیردار است و در محیط مدرسه از یک کودک به کودک دیگر منتقل می شود. نوع حیوانی بیشتر در افرادی دیده می شود که به حیوانات مبتلا دست میزنند. نشانی های این بیماری به شکل پلاکهای قرمز پوسته دار بر روی سر همراه با ریزش مو در محل ضایعهمی باشد. میزان التهاب پوست ناشی از قارچ کچلی از نوع انسانی، ممکن است بسیار جزئی باشد ولی در نوع حیوانی التهاب خیلی زیاد است و حتی ممکن است به کریون یا باتلاقی شدن منجر گردد.

در این واکنش التهابی شدید، پوست سر قرمز، گرم، دردناک و دارای تاول های چرکی میگردد. دلمه به وجود می آید، موها به یکدیگر چسبیده و دچار ریزش می شوند. این بیماری اگر دیر درمان شود باعث طاسی دایمی میگردد. به طور کلی به دلیل این که موزینت دهنده ی سر است و انسان را زیبا نشان میدهد، کچلی قسمتی از سر یا تمامی آن باعث میگردد که شخص از این موضوع ناراحت شده و به دنبال درمان به هر دری بزند. هرکاری که افراد آگاه و ناآگاه به او پیشنهاد نمایند دریغ نکند. و هر نوع درمان را امتحان نماید.

4 علت کچلی سر در کودکان

ر1- عفونت
شایع ترین علت ریزش مو در کودکان، عفونت قارچی پوست سر است. این عارضه، کچلی قارچی سر نام دارد که به صورت موضعی بخشی از سر کودکان را تحت تاثیر قرار داده و کچل می کند. اگرچه این عارضه در کودکان بسیار شایع است، اما ممکن است نوجوانان و بزرگسالان را نیز درگیر کند.

علایم کچلی قارچی سر شامل لکه های سیاه بر روی پوست سر، خارش و شکستگی موها می باشد.

کودکان مبتلا به کچلی قارچی سر معمولا از سطح بهداشت پایینی برخوردار هستند و مسائل بهداشتی و نظافتی را رعایت نمی کنند و یا در اثر قرارگیری در رطوبت زیاد به مدت طولانی دچار این مشکل می شوند.

متاسفانه این بیماری مسری است و از طریق راه هایی مانند تماس مستقیم با افراد آلوده، استفاده از شانه و یا کلاه مشترک این عفونت به سایر افراد منتقل می شود.

والدین باید عفونت قارچی پوست سر را در کودکانشان جدی بگیرند و در صورت مشاهده این بیماری، اجازه رفتن به مدرسه را به کودک ندهند و سریعا تحت نظر پزشک، اقدامات درمانی را آغاز کنند .
بسیاری از داروهای شیمی درمانی که امروزه مورد مصرف بیماران سرطانی قرار می گیرند، عوارضی چون طاسی و یا کم مویی را در افراد ایجاد می کنند
2- آلوپسی آره آتا
آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلول های مو حمله می کند و اغلب طی مدت زمان کوتاهی، موهای فرد از دست می رود و تکه های خالی از مو بر روی سر کودک به وجود می آید.

این بیماری می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

پزشک متخصص پوست می تواند با بررسی علایم، این بیماری را در افراد تشخیص دهد، اما متاسفانه هیچ راه درمانی قطعی برای آن شناخته نشده است.

این بیماری می تواند برای مدتی در فرد پیشرفت کند، اما پس از مدتی متوقف شده و بعد از چند ماه و یا چند سال دوباره شروع می شود.
کودکان سرطانی

روش درمان کچلی سر

گاها دیده شده که اشخاص با اینکه داروی مناسب و نیز نحوه ی درمان مفیدی را بدست آوردهاند به دلیل مشغلهای زندگی و کمی وقت، درمان به درستی انجام نمیگیرد و کار بی نتیجه میماند و او به کچلی کامل میرسد. به این دسته افراد توصیه میگردد که با متخصص تماس گرفته و درمان طولانی را تحمل کرده و برای آن وقت بگذارند، خسته نشوند و درمان را تا نتیجه ای کامل ادامه دهند. در این صورت اگر باز هم موفق نشدند، بدانند که این روزها علم پیشرفت کرده و می توانند مو بکارند. توصیه میشود که از برق گذاشتن سر تا آنجا که می توانید احتراز نمایید، زیرا برق اولاً نور چشم راکم و ثانیاً استفراغ و سرگیجه ایجاد می نماید. لذا توصیه می شود که سر را از ته با تیغ بتراشید. بهتر آن است که سر را بند انداخته و موهای باقیمانده ی روی قسمت طاس را بکنید و بعد ۲۵ گرم سوخته تریاک را در ۵۰۰ گرم آب نارنج حل کرده و صاف کنید، و آنقدر آن را بجوشانید تا به صورت رب غلیظ درآید و هر روز مقداری از آن را روی پارچهای بمالید و روی سر ببندید و یا روی سر بمالید و با پارچه ای سر را بپیچید

  • هر روز سیب درختی را از وسط نصفو میانش را خالی کنید. به جای آن، گوگرد زرد داخلی آن بگذارید و مثل اول دو نصفا سیب را روی هم قرار داده و با مفتول یا وسیلهای دیگر، آن دو را بهم متصل کرده و در کوره یا فر بگذارید تا پخته شود سپس آن را در ظرفی گذاشته و خوب له کنید و بر سر بمالید و سر را بپیچید.
  •  به مدت دو تا سه هفته هر شب رب نارنج را بر سر بمالید و سر را بپیچید و بخوابید.
  •  ھر شب هنگام خواب برگهای تازی گردو بلوری آنکه خرد کنید در مقداری آب پخته و به همان طریق که سالم است روی سر پهن نمایید.
  •  زرآوند طویل، اقاقیا، گلنار و راتیانج را با هم مخلوط و بکوبید. سپس با روغن گل سرخ و سرکه مخلوط کنید و هر شب بر سر بمالید.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *