قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / کژپشتی و قوزپشتی در کودکان چیست؟
اسکولیوز در کودکان
اسکولیوز در کودکان

کژپشتی و قوزپشتی در کودکان چیست؟

کژپشتی و قوزپشتی در کودکان چیست؟

کژپشتی و قوزپشتی

کجی و خمیدگی غیر عادی ستون فقرات به طرفین کژپشتی یا اسکولیوز نام دارد. گاهی اوقات کژپشتی آنقدر خفیف است که تا رسیدن به سن بلوغ قابل مشاهده

و تشخیص نیست. انحراف ستون فقرات ممکن است در بدو تولد در نوزاد وجود داشته باشد و ممکن است در اثر صدمات وارده یا ضعف ماهیچه های پشت و تحلیل عضلات و یا در نتیجه  بیماریهای عفونی از جمله سل (که امروزه بسیار نادر است) ایجاد شود. ممکن است کژپشتی در کودکی که از هر نظر سالم است، پس از رشد سریع دوران بلوغ ایجاد شود و احتمال دارد منجر به بلندتر شدن یک پا نسبت به پای دیگر شود. یکی از عوامل ایجاد کژپشتی، وضعیت نامناسب در هنگام نشستن و ایستادن است و گاهی هیچ دلیل شناخته شده ای برای کژپشتی وجود ندارد. کژپشتی بیشتر در دختران و در هنگامقد کشیدن (بلوغ) پیش می آید.

عوارض کژپشتی

کژپشتی اختلال مخاطره آمیزی به شمار می آید و برای جلوگیری از بدشکلی و کجباقی ماندن ستون فقرات باید زود تشخیص داده شود و اقدامات درمانی در مورد آن انجام پذیرد. اگر کژپشتی به موقع درمان نشود ممکن است منجر به آسیب ریه ها و در نتیجه بروز مشکلات تنفسی شود.

درمان کژپشتی

از فرزندتان بخواهید که به طور مستقیم وصاف بایستد، بطوری که پاشنه هایش به هم چسبیده باشد، سپس بگویید در همین حالت از کمر به طرف جلو خم شود. اگر فرزندتان دچار انحراف ستون فقرات باشد در این حالت متوجه آن خواهید شد.

اگر فکر می کنید که ستون فقرات فرزندتان انحراف دارد، در اولین فرصت او را نزدپزشک ببرید

 –ممکن است پزشک کودک، او را برای تشخیص دقیق به پزشک متخصص ارتوپد (استخوان) معرفی کند. پزشک نسبت به شدت انحراف ستون فقرات اقدامات درمانی لازم را انجام میدهد. اگر کودک در حال رشد باشد و رشد او متوقف نشده باشد، ممکن است پزشک استفاده از کمربند نگه دارنده  ستون فقرات را توصیه کند. معمولاً این نوع کمربندها حدود ۲۳ ساعت در شبانه روز باید به دور ستون فقرات کودک بسته باشد.

-احتمال دارد پزشک برای بهبود وضعیت کودک فیزیوتراپی را توصیه نماید.

– ممکن است کودک در ابتدا از بستن کمربند محافظ ستون فقرات وحشت داشته باشد. برای برطرف شدن ترس و وحشت او سعی کنید خود و فرزندتان با خانواده های دیگری که با این مشکل مواجه بوده اندو یا هستند گفتگو کنید. به این منظور می توانید از پزشک کمک بخواهید، یا در صورت وجود انجمنی مخصوص این بیماری در شهرتان، به این مراکز مراجعه کنید.

– سعی کنید مشکل کژپشتی فرزندتان را بزرگ جلوه ندهید و با آن به صورت یک موضوع عادی برخورد کنید. نگذارید همه  توجه اطرافیان و خود فرزندتان به این موضوع معطوف شود

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *