کک‌ها حشراتی بدون بال، خونخوار و بسیار کوچک


کک‌ها حشراتی بدون بال، خونخوار و بسیار کوچک

کک‌ها حشراتی بدون بال، خونخوار و بسیار کوچک

 کک ها انگل های موقتی هستند که از بدن میزبان فقط برای تغذیه استفاده میکنند. این حشرات دگردیسی کامل دارند و مراحل لاروی و شفیرگی خود را روی بدن میزبان طی میکنند.از جنس های مهم این حشرات می توان گزنوپسیلا، پولکسی، کتاتوسفال، لپتوپسیلا و نوز وپسیلا را نام برد. کاهش یا افزایش حرارت بدن میزبان ہرای کک غیر قابل تحمل است و در این صورت کک ها بلافاصله بدن میزبان را ترک میکنند. همچنین در صورت مرگ میزبان به کک ها این میزبان را ترک کرده، از میزبان دیگری (حتی غیراختصاصی) تغذیه می کنند.در ککها هر دو جنس نر و ماده خون خواری میکنند و در انتقال بیماری ها نقش دارند.این حشرات در انتقال ۲ بیماری طاعون و  تیفوس موشی  نقش دارندکک‌ها حشراتی از راسته‌ سیفوناپترا (لوله بالان) محسوب می‌شوند که بدون بال، خونخوار و بسیار کوچک (حدود 3 میلی‌متر) هستند. این حشرات قهوه‌ای رنگ باوجود نداشتن بال، حرکت‌های جهشی دارند و حدود 200 برابر طول بدن خود پرش می‌کنند. کک‌ها بیشتر از پستانداران و گاهی از پرندگان خونخواری می‌کنند. به‌طورکلی از 3000 گونه کک فقط 12 گونه به انسان حمله می‌کنند.کک‌ها اغلب منازلی را که حیوانات خانگی ازجمله سگ و گربه در آن‌ها نگهداری می‌شود؛ درگیر می‌کنند اما گاهی دیده می‌شود افرادی که برای تفریح به مناطق روستایی می‌روند، دچار کک زدگی می‌شوند و علت حضور بیشتر کک در این مناطق، وجود دام‌ها است که بستری مناسب برای رشد کک محسوب می‌شود.

جای نیش کک چه حسی دارد؟

اگر شخص توسط یک کک گزیده شود احساس خارش خواهد کرد. گزش‌های کک معمولاً به شکل ۳، ۴ نیش روی بدن است که شبیه ورم‌های خیلی کوچک قرمز هستند. بیشتر بچه‌ها زمانی که با سگ یا گربه‌شان بازی می‌کنند با نیش‌های کک سروکار دارند.

در صورت کک زدگی

1-به‌محض احساس حرکت کک روی بدن، بدنتان را خیس کرده و موجود را بگیرید. متأسفانه کک‌ها قهرمان پرش هستند و در صورت خشک بودن بدن گرفتن آن سخت است. سعی کنید به حمام بروید و زیر دوش لباس‌های خود را دربیاورید چون آب کک‌ها را بی‌حرکت و درنهایت نابود می‌کند.2- برای از بین بردن کک‌ها، تخم‌ها، لاروها و پیله‌ها مرتب فرش‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید چون محل موردعلاقه کک‌ها بین پرزهای فرش است.3- شب از پتوهای پرزدار استفاده نکنید.4- لباس‌ها را در آب جوش انداخته و در فضای باز خشک ‌کنید.5- اگر شما متوجه شدید توسط کک گزیده شده‌اید، محل زخم را با آب و صابون بشویید. کمی لوسیون بمالید تا از شدت خارش کم نماید. همچنین می‌توانید جهت درمان محل خارش از پماد کالامین استفاده کنید. هیچ‌گاه سعی نکنید محل زخم را خیلی زیاد بخارانید، چون ممکن است سبب عفونی شدن آن شود6- سم‌پاشی: در آلودگی‌های شدید جهت ریشه‌کنی مؤثر کک‌ها می‌بایست سم‌پاشی با سمومی از قبیل (پیروتروئیدها، پروپکسور، بندیوکارب) انجام گیرد. فضاهای خانه را مخصوصاً در محل کنج‌ها سم‌پاشی کنید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد