کیست بارتولن چیست و علایم آن ….


کیست بارتولن چیست و  علایم آن ….

  کیست بارتولن چیست و  علایم آن ....

 دو عدد غده بار تولن، هر کدام به اندازهٔ یک فندق در ابتدای دستگاه تناسلی جنس مؤنث قرار دارند و به هنگام تحریک جنسی مایع لزج و شفافی را که در ضمن انجام مقاربت باعث تسهیل آن می شود، ترشح می کنند.  اگر این غده و مجرای آن دچار عفونت شود، ترشحات در غده جمع شده و کیست تشکیل می شود که باعث التهاب، تورم و گاهی درد در موضع میگردد. این حالت می تواند منجر به تشکیل آبسه نیز بشود که در این حالت برآمدگی به اندازه یک تخم مرغ در مجرای ورودی آلت تناسلی دیده می شود.

آسیب شناسی

اگر چه غیر معمول است اما ممکن است غدد  بارتولین بر اثر تحریک و یا آلوده شدن عفونت کنند که باعث درد و التهاب می‌شود که بر اثر دو عفونتگانوریا(gonorrhoeal)و کلامیدیا(chlamydidl)می‌باشد که بارتولینیت نام دارد.التهاب غدد بارتولین باعث بسته شدن مجرای آن می‌شود که همین مشکل نیز می‌تواند خود را به شکل یک آبسه یا کیست بارتولین نشان دهد.التهاب بارتولین ممکن است باعث سه بیماری نادر دیگر شود که آدنوکارسینوم،سرطان خوش خیم و هیپرپلازی نام دارند.

علایم و نشانه کیست بارتولن

اگر کیست کوچک باقی بماند و هیچ عفونتی رخ ندهد، ممکن است متوجه آن نشوید ولی اگر رشد کند، ممکن است شما احساس حضور یک توده یا برآمدگی را نزدیک دهانه ی واژن خود داشته باشید. هر چند معمولا کیست بدون درد است، ولی می تواند در لمس حساس باشد.اگر کیست عفونی شود، – عفونت تمام عیاری که می تواند در ظرف چند روز رخ  دهد –  ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:-یک برآمدگی دردناک یا حساس به لمس در نزدیکی دهانه واژن- ناراحتی به هنگام راه رفتن یا نشستن-درد در طی مقاربت- تب-کیست یا آبسه به طور معمول فقط در یک طرف از سوراخ واژن رخ می دهد.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید

در صورتی که  توده ای دردناک در نزدیکی دهانه مهبل (واژن) خود دارید که پس از دو یا سه روز خود درمانی – مثلا با نشستن در لگن آب گرم – بهبود نیافته، پزشکتان را مطلع کنید.اگر مسن تر از 40 سال هستید و توده جدیدی را در نزدیکی دهانه ی واژن خود کشف کردید،  در اسرع وقت پزشکتان را در جریان بگذارید. اگر چه نادر است ولی چنین توده ای ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی نر از جمله سرطان باشد.

علت کیست بارتولن

-فقر بهداشت -عدم استفاده از کاندوم در رابطه جنسی -استفاده از توالت های فرنگی آلوده -متخصصین معتقدند که علت کیست بارتولن، پس زدن و تجمع مایع است. هنگامی که دهانه ی غده (مجرا) به دلیل رشد پوست یا عفونت مسدود شود، ممکن است مایع تجمع یابد.کیست می تواند عفونی ( چرکی ) شود و تشکیل آبسه بدهد . تعدادی از باکتریها ممکن است عامل عفونت باشند، از جمله باکتری های شایع می توان از اشرشیا کلی و همچنین باکتری هایی که باعث عفونت های منتقله از راه جنسی می شوند مانند گونوره (عامل سوزاک) و کلامیدیا نام برد

درمان کیست بارتولن

کیست بارتولن به احتمال زیاد ماندگار است. آبسه ممکن است دوباره عود کند و نیاز به درمان  داشته باشد. آبسه یا کیست بارتولن مسئله ای شایع است. درمان کیست بارتولن به اندازه کیست، دردناک بودن و عفونی بودن کیست بستگی دارد. گاهی اوقات درمان خانگی، همه ی آن چیزی ست که شما نیاز دارید. در موارد دیگر، تخلیه کیست بارتولن توسط جراحی ضروری می باشد. اگر عفونت رخ دهد، آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان کیست بارتولن چرکی  مفید باشند.درمان کیست و آبسه اغلب با انتی بیوتیک ممکن نبوده و باید با یک عمل جراحی کوچک غده را تخلیه نمود.

پيشگيری کیست بارتولن

هیچ راهی برای پیشگیری از کیست بارتولن وجود ندارد. تمهیدات بهداشت جنسی-  بخصوص استفاده از کاندوم – و رعایت عادات بهداشتی خوب ممکن است به جلوگیری از عفونت کیست و ایجاد آبسه کمک کند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد