قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / کیسه صفرا در بدن چه می کند؟
دستگاه کیسه صفرا چه وظیفه ای در بدن دارد؟
دستگاه کیسه صفرا چه وظیفه ای در بدن دارد؟

کیسه صفرا در بدن چه می کند؟

کیسه صفرا در بدن چه می کند؟

 دستگاه کیسه  صفرا چه وظیفه ای  در بدن دارد؟

کیسه  صفرا در سطح پشتی – تحتانی کبد قرار دارد و صفرا را که مایع هاضمهای تولید شده به وسیله  کبد است و از فرآورده های زاید خونی ساخته میشود، تغلیظ و در خود ذخیره می کند. دیوارهای داخلی کیسه صفرا چین خوردگیهای بسیار زیادی دارد.100833581290

وقتی غذا وارد دوازدهه (اثنی عشر) می شود،لوزالمعده (پانکراسی) و کیسه  صفرا، عصاره های گوارشی خود را آزاد می کنند. صفرا از کبد و کیسه صفرا به اثنی عشر انتقال مییابد و این کار به وسیله  مجرای مشترک صفراوی انجام می شود. مجرای سیستیک، صفرا را از کیسه ی صفرا به مجرای مشترک صفراویحمل می کند.

کیسه صفرا – زردابدان[۲] اندامی است که در سطح تحتانی کبد قرار دارد.[۳] این عضو از سه قسمت اصلی فوندوس یا قعر کیسه، تنه و اینفاندیبولوم تشکیل شده است.[۳] وظیفه این کیسه نگه‌داری مایع زرد رنگ صفرا (BILE) است. این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می‌شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می‌یابد. صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده کوچک ریخته می‌شود. کار این مایع ایجاد امولسیون پایدار روی چربی‌های غذاست که در دوازدهه انجام می‌گیرد. گاهی اوقات انسان به سنگ کیسه صفرا مبتلا می‌شود که در صورت وخامت بیماری تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. هنگام جراحی معمولاً پزشک معالج کیسه صفرا را از بدن خارج می‌کند. در این صورت پس از گذشت مدتی مجرای صفرا گشاد می‌شود و کار کیسه صفرا را انجام می‌دهد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *